Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

تفسیر قرآن در پرتو قرآن و عترت (دکتر منصور پهلوان)

رساله‌ی تالیفی آقای دکتر منصور پهلوان پیرامون تفسیر قرآن با توجه به قرآن و عترت در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است. نویسنده در این رساله، ابتدا تیمّن به حدیث ثقلین نموده و اسناد و مضامین این حدیث را مورد بررسی قرار داده است. و در مقام اثبات این کلام است که قرآن کریم، نیازمند تبیین پیامبر اکرم و ائمه اطهار علیهم السلام می‌باشد. و تفسیر صحیح قرآن کریم، بایستی با استمداد از عترت و اهل بیت پیامبر اکرم علیهم السلام، صورت گیرد.
در ادامه‌ی این گفتار، وی کلام ناروایی که از اندیشه ناقص بشری نشأت گرفته است و قرآن را در دلالت خود مستقل و بی‌نیاز از تبیین غیر می‌داند، مورد بررسی و تحلیل عقلی و نقلی قرار داده است. نهایتاً رساله با بیان مرحوم شیخ الفقهاء المتأخرین مرحوم شیخ مرتضی انصاری به پایان رسیده است.
برای مطالعه‌ی محتوای این رساله می‌توانید به بخش «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مهدویت در قرآن; آیات متبع

آقای دکتر غلامحسین تاجری، در مقاله‌ی «مهدویت در قرآن; آیات متبع» ـ که هدف آن، نشان دادن ریشه‌های استوار عقیده‌ی مهدویت در قرآن است ـ بخشی از آیات قرآن را که در باب مهدویت است، مطرح می‌کند. وی این گروه آیات را، «آیات متّبع» نامیده. یعنی آیاتی که روایات مربوط به مهدویت ذیل آن‌ها، در منابع شیعی از منابع سنی نقل شده (قسمت اوّل) و آیاتی که روایات مربوط به مهدویت ذیل آن‌ها، در منابع سنی از منابع شیعی نقل شده است (قسمت دوم). قسمت دوم خود به چند بخش تقسیم شده است: تفسیر ظاهر آیات، تاویل باطن آیات، تعیین مصداق، تمثل و استشهاد. در این گفتار در مجموع، 36 آیه و 74 روایت، از میان آیات و روایات فراوان مهدویت، انتخاب شده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


حکیمه خاتون، شاهد ولادت

«حکیمه خاتون، شاهد ولادت» عنوان مقاله‌ای است که زندگی حکیمه خاتون، دختر امام جواد علیه السلام را بررسی می‌کند و به وقایعی می‌پردازد که آن بانوی گرامی نقل کرده است؛ حکایاتی درباره مادر امام عصر عجل الله تعالی فرجه و چگونگی تولد آن حضرت و مسائل پیرامون آن.
حکیمه خاتون اول کسی بود که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه را پس از تولد مشاهده کرد و او را در آغوش کشید. اکثر وقایع این ایام که آن حکیمه فاضله نقل می‌کند، دلیلی بر تولد و حیات حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه است؛ برخلاف عقیده برخی از علمای اهل‌سنت که معتقدند آن حضرت هنوز متولد نشده است و در پایان تاریخ متولد می‌شود و جهان پر از ظلم را از عدل و داد خواهد گستراند. در این مقاله، برای برطرف کردن هرگونه شک و شبهه درباره صحت و سقم روایات، نخست به جرح و تعدیل راویان پرداخته شده، سپس به اصل روایات که در منابع مختلف ذکر شده، اشاره شده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد تطور فکر شیعی ...» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


جایگاه امامت در تشیع - نقد مقاله‌ی وحدت اسلامی آقای صالحی نجف آبادی

چندی است که کتابی حاوی مجموعه مقالات آقای صالحی نجف آبادی چاپ شده است. در این کتاب چندین مقاله از نگاشته‌های قدیمی آقای صالحی نجف آبادی جمع‌آوری گردیده و در اختیار عموم گذاشته شده است. این مسئله در حالی است که تامل جدی در بعضی مطالب نقل شده از ایشان وجود دارد و نقدهای گوناگونی به این بحث‌ها وارد است.
مقاله‌ی «وحدت اسلامی» یکی از این مقالات است که در استنادات به آیات، معنی آیات، استناد به احادیث و حتی در ترجمه‌ی آنها به فارسی هم اشکالاتی دیده می‌شود. آقای سید پارسا موسوی تبار از جمله نویسندگانی است که این مجموعه اشکالات را در یک کتاب گردآوری کرده است. این کتاب تحت عنوان «نگاهی به جایگاه امامت در تشیع» چاپ شده و نسخه‌ی الکترونیکی آن هم بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است. برای مطالعه‌ی این کتاب شما می‌توانید به کتابخانه‌ی تراث رجوع کنید و یا بر روی اینجا کلیک کنید.
برای آشنایی با کتاب و مراکز فروش آن، می‌توانید به معرفی‌نامه‌ای که در قسمت صالحی‌پژوهی نوشته شده، رجوع کنید و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


طبقه‌بندی بی‌ثمر - بهزاد حمیدیه

پیش از سلسله مقالات آقای بهزاد حمیدیه در نقد مقاله‌ی علمای ابرار آقای کدیور طی بیست و یک شماره در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفت. پس از این مقاله ایشان با گلایه از عدم توجه آقای کدیور به نقدهای وارده بر تئوری‌شان، مقاله‌ای دیگر در نقد مقاله‌ی «طبقه‌بندى اعتقادات دینی» پرداخته‌اند. آقای حمیدیه مقاله‌ی خود را با این جملات شروع کرده‌اند:
«طبقه‌بندى اعتقادات دینی، نوشتار جدیدى از جناب محسن کدیور است که به عنوان یکى از “چند مقاله بنیادى و مقدماتی” به رشته تحریر در آمده و قرار است تمهیدى روشن‌گر جهت ادامه بحث امامت‌پژوهى و تبیین نظریه «علماى ابرار» باشد.
نگارنده این سطور پیشتر تفصیلاً به بررسى انتقادى مقاله «قرائت فراموش شده، بازخوانى نظریه علماى ابرار، تلقى اولیه اسلام شیعى از اصل امامت» پرداخته است و هرگونه پیشرفت بحث راجع به این نظریه را منوط به پاسخ‌گویى دکتر محسن کدیور به انتقادات مى‌داند. اما به ظاهر، ایشان با نادیده گرفتن خلل‌هاى جدى و بسیار که در نظریه موسوم به «علماى ابرار» موجود است، بر استنتاج خویش که ائمه علیهم‌السلام را به دانشمندانى پرهیزگار و فاقد علم غیب، نصب الهی، خوارق عادت و دیگر ویژگى‌هاى مابعدالطبیعى (فراانسانی) فرو مى‌کاهد و فروکاهش مزبور را به دوران اولیه تشیع منتسب مى‌دارد، اصرار مى‌ورزد. البته این امر هم متعارض با روحیه اندیشمندى و پژوهشگرى است و هم در تقابل با اخلاق حرفه‌ای.»
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقدهای دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


درباره‌ی وحدت اسلامی - قسمت سوم (آیت الله محمد سند)

دو موضوع جایگاه و اعتبار صحابه در میان مسلمانان و نیز فتوحاتی که در جنگ‌های بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله رخ داده است، از دلایل مهمی است که موجب اعتبار بخشی تمام صحابه و مسلمانان صدر اسلام گشته است.
آیت الله محمد سند در سومین قسمت از نقد خود بر مقاله‌ی وحدت اسلامی دو موضوع بالا را با استناد به شواهد قرآنی و تاریخی به چالش کشیده و نشان داده است که هیچ‌یک از این موضوعات دلیلی بر فضیلت تمامی افراد آن زمان ایجاد نمی‌کند و برای رسیدن به وحدت اسلامی نمی‌توان از این مداخل برای توجیح وارد شد.
برای مطالعه‌ی دقیق مطالب این بخش شما می‌توانید به «مقاله‌های همراستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی کتاب تولّد حضرت مهدی (عجّل الله تعالی فرجه الشّریف)

یکی از عقاید مسلّم و ضروری شیعه ولایت و ولادت حضرت مهدی (عجّل الله تعالی فرجه الشّریف) است.
امّا گاهی موضوع ولادت ایشان از طرف برخی افراد مورد تشکیک واقع شده و آن را غیر مستند خوانده‌اند. نویسنده‌ی محترم «سلسه مباحث مهدویّت» در این کتاب برآن‌است که نشان دهد عقیده به ولادت امام عصر (عجّل الله تعالی فرجه الشّریف) علاوه بر این که در نظر شیعه غیر قابل خدشه است، حتّی در نظر گروهی از اهل تسنّن نیز، پذیرفته شده است؛ و اشکالات و ادعاهای واهی افرادی نظیر احمد کاتب به هیچ عنوان وارد نیست.
آقای رضوانی در کتاب «تولّد حضرت مهدی (عجّل الله تعالی فرجه الشّریف)» به بررسی این موضوع پرداخته است. برای مطالعه‌ی معرفی این کتاب می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید. همچنین نسخه‌ی الکترونیکی این کتاب در کتاب‌خانه‌ی پایگاه اینترنتی تراث موجود است که می‌توانید با کلیک بر روی اینجا آن را دانلود کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ یكشنبه، ۰۵ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


پاسخ به شبهه‌های احمد کاتب در موضوع احادیث دوازده امام (علیهم السلام) - قسمت 4

در چهارمین قسمت از مجموعه‌ی نقدهای آقای جواد جعفری، بررسی شبهات زیر صورت گرفته و مشخص گردیده است که نقل‌های آقای کاتب مجدداً از دو جنبه دارای ایراد است. اولاً عین عبارت ناقل درست گفته نشده و ثانیاً عبارت گفته شده با برداشتی که آقای کاتب انجام داده قابل جمع نیست. از مجموعه‌ی این نقل‌ها و شبهات پیرامون آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. بررسی و نقد شبهه‌ی تضعیف کتاب سلیم توسط شیخ مفید
2. بررسی و نقد شبهه‌ی اشکال زیدیه بر احادیث دوازده امام
3. بررسی و نقد شبهه‌ی دلالت نداشتن احادیث دوازده امام به فرزند امام حسن عسکری.

برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «نقد تطور فکر شیعی» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۱ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


درباره‌ی وحدت اسلامی - قسمت دوم (آیت الله محمد سند)

قسمت دوم مقاله‌ی آیت الله سند که پاسخی به نظرات آیت الله واعظ زاده‌ی خراسانی است، بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است.
ایشان با خارج کردن موضوع خلافت بعد از پیغمبر از یک موضوع تاریخی و ارائه‌ی تبیینی که آن را برای هر زمان کاربردی می‌داند، مقاله خود را ادامه دادنده‌اند.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «مقاله‌های همراستا» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


شفاعت - جلد 1 (محمدباقر علم الهدی)

کتاب شفاعت، جلد اول از مجموعه‌‌ای سه جلدی حول مباحث توحید، شفاعت، زیارت، توسل و مسایلی از این دست است که در روزگار ما مورد هجمه‌ی فرقه‌ی وهابیت قرار گرفته و البته این امور از اهم عقاید مطرح در مکتب اهل بیت علیهم السلام نیز می‌باشد. محور این نوشتار تنها پاسخ به شبهات است؛ تحلیل موضوع شفاعت به طور گسترده و بیان معنای شفاعت و اینکه چه کسانی شفاعت می‌کنند؟ و چه کسانی شفاعت می‌شوند؟ و چه گناهانی سبب محرومیت از شفاعت می‌شود؟ و ...
برای آشنایی بیشتر با محتوای این معرفی نامه می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345678910111213141516171819202122   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
13 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.