Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

سخنی با آقای کدیور؛ نقدی بر «باز خوانی نهضت حسینی» (محسن بزرگ مقام)

مقاله‌ی نقد آقای محسن بزرگ مقام به سخنرانی «بازخوانی نهضت حسینی» آقای دکتر محسن کدیور در پایگاه‌اینترنتی تراث قرار گرفته است.
در این مقاله سرفصل‌های مورد بررسی توسط آقای کدیور مشخص شده و به تفکیک مورد نقد قرار گرفته است.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


درباره‌ی وحدت اسلامی - قسمت اول

وحدت اسلامی و قرائت‌های مختلف آن از جمله موضوعاتی است که اندیشمندان بسیاری راجع‌به آن گفتگو کرده‌اند.
از جمله‌ی این نظرها، بیانات «آیت الله واعظ زاده خراسانی» است که در مجله‌ی هفت آسمان به چاپ رسید. در شماره‌ی دیگری از این مجله «آیت الله محمد سند» نسبت به بیانات آقای واعظ زاده اعتراضاتی را ابراز نموده‌اند و نگرش ایشان به موضوع وحدت اسلامی را زیر سوال برده‌اند. مقاله‌ی «درباره‌ی وحدت اسلامی» به این مجموع نظرات پرداخته است که در سه قسمت بر روی پایگاه‌ اینترنتی تراث قرار می‌گیرد.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «مقاله‌های همراستا» رجوع کنید و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


گزارشی از جلسات نقد و بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» - قسمت دوم

موضوع دومین بخش از جلسات نقد کتاب مکتب در فرایند تکامل آقای طارمی مروری بر تاریخ شیعه از زمان امیرالمومنین علیه‌السلام تا امام صادق علیه‌السلام است. آنچه آقای مدرسی در این بخش ارائه کرده‌اند مفهوم اولیه شیعه است و ایشان شاهد مثال‌هایی برای نظریه خود آورده‌اند که مورد اعتراض آقای طارمی قرار گرفته است و گاه به منابع دیگری برای روشن شدن مفهوم تشیع در آن زمان اشاره شده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


اصالت مهدویت در اسلام (از دیدگاه اهل تسنن)

"با مروری بر مصادر حدیثی، تاریخی، عقیدتی و تفسیری در نزد شیعه و اهل‌تسنن بدین حقیقت پی خواهیم برد که نخستین کسی که موضوع مهدی منتظر و قیام جهانی او را مطرح کرد و مشخصات او را آن‌چنان دقیق بیان فرموده تا زمینه‌ی سوء استفاده‌ی مهدی‌های دروغین را خنثی کند، همانا شخص رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله و سلم بود. به طوری که تنها بیش از یک صد و پنجاه جلد کتاب و رساله با حجم‌های مختلف و سبک‌های گوناگون، هریک شامل ده‌ها و صدها روایت از رسول خدا صلی‌الله علیه و آله درباره‌ی شؤون حیاتی، خانوادگی، شمایل و مقام امامتی «امام مهدی» به قلم علما و دانشمندان روحانی و اساتید دانشگاهی اهل تسنن چاپ و منتشر گردیده است." با این مقدمه آقای مهدی فقیه ایمانی به بررسی کتب اهل سنت درباره‌ی اصالت موضوع مهدویت پرداخته‌اند.
برای مطالعه‌ی معرفی این کتاب می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.
همچنین نسخه‌ی الکترونیکی کتاب نیز در کتابخانه تراث موجود است که آن را می‌توانید با کلیک بر روی اینجا دانلود کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی کتاب «الغدیر»

کتاب «الغدیر» بى‏نیاز از توضیح و تعریف است، چرا که نتیجه زحمات و مطالعات هجده ساعته مؤلف در شبانه روز و نیز مسافرت‌هاى او به چند کشور جهان است.
کتابى است که بزرگان و علما و نیز اکثر مراجع تقلید زمانِ مؤلف و حتى از مسیحیان، تقریظ و تقدیر و تشکر براى آن نوشته‏اند.
در این کتاب ابتدا جوانب واقعه غدیر از قبیل حدیث آن از نظر سند و دلالت، و نیز آیات در غدیر و یا احادیث مربوط به غدیر، و همچنین شعر و شعرا در غدیر، همه مورد بررسى قرار گرفته و در بسیارى از موارد با کوچک‏ترین مناسبت، مؤلف وارد موضوعات دیگر نیز گشته و در حد کامل به شکل فنى و علمى بحث نموده است.
به نظر مى‏رسد مؤلف، غدیر را نمودارى از کل جوانب تشیع فرض نموده و در حاشیه‏ی آن اشکالات و ایرادات بر عامه را به خصوص در جلد‌هاى آخر الغدیر بیان نموده است. چنانچه این روش در کتاب «یوم الغدیر» از مهدى على هاشمى (هندى) نیز دیده مى‏شود.
اکنون اگر در کتب اخیر عامه نظر کنیم خواهیم دید که تنها نام چند نفر است که در همه‏ی آن‌ها برده شده و از آن‌ها اظهار بى‏زارى نموده‏اند! در رأس همه آن‌ها نام علامه امینى و همین کتاب اوست.
چرا که در این کتاب فقط به مصادر عامى استشهاد شده و استفاده از مصادر شیعى بسیار کم است، و مواردى جمع‏آورى شده که اگر هر انسان آزاده در فکر و خالى از تعصبات مطالعه کند، در قضاوت فقط به یک نتیجه مثبت خواهد رسید.
برای مطالعه‌ی این معرفی‌نامه می‌توانید به بخش «مرزبانان حماسه‌ی جاوید» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۰۲ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مقاله‌ی «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی علیه‌السلام» در بوته‌ی نقد

جناب آقای محسن کدیور به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان و قیام مقدس عاشورا مطالبی را بیان نمودند که با موضوع «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی علیه‌السلام» (روزنامه‌ی شرق شمارگان 713 ـ 714، ص 18 بخش اندیشه، یکشنبه و دوشنبه 13 و 14 اسفند 84) به مباحث قابل تأملی پرداخته‌اند. در مقاله‌ای که بر روی پایگاه‌اینترنتی تراث قرار گرفته به ذکر بخشی از سخنان آقای کدیور که روح و محور گفته‌های ایشان را تشکیل داده پرداخته شده و سپس آن را در بوته‌ی نقد و بررسی قرارداده‌اند تا پایه صحت و سقم آن روشن گردد.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله می‌توانید به بخش نقد دیگر صاحب‌نظران رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۰۲ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مهدویت در قرآن - آیات مشترک (دکتر غلامحسین تاجری نسب)

موضوع مهدویت و اصالت قرآنی آن یکی از بحث‌های بسیار طولانی است که بین شیعیان و دیگر مذاهب اسلامی جریان دارد. دکتر غلامحسین تاجری‌نسب طی مقاله‌ای به بررسی این بحث پرداخته‌اند.
نویسنده در این گفتار ابتدا ضرورت رجوع به تفسیر اثری / مأثور برای موضوع خود را ثابت می‌کند، سپس آیات مربوط به امام مهدی علیه السلام را که در قرآن آمده، به چند گروه تقسیم می‌کند: آیات مشترک، آیات متبع و آیات مختص.
برای مطالعه‌ی کامل این مقاله می‌توانید به بخش مقاله‌های همراستا در سایت رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۰۲ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


گزارشی از جلسات نقد و بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» - قسمت اول

چندی قبل متن کامل یک شماره از سلسله نقدهای حجت الاسلام و المسلمین استاد حسن طارمى‌راد با نام «بررسی تحلیلی مکتب در فرآیند تکامل - مقدمه» در سایت تراث قرارگرفت. که با استقبال زیاد مخاطبان سایت مواجه شد. مجموعه گزارش‌هایی از این سلسله نقدها با عنوان «گزارشی از جلسات نقد و بررسی کتاب مکتب در فرآیند تکامل»، در فصلنامه «سفینه» منتشر شده است که به مرور بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار می‌گیرد.
اولین بخش از این مجموعه اکنون آماده شده است و برای مطالعه‌ی آن می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرایند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی دو عنوان کتاب در باب مهدویت به مناسبت فرارسیدن اعیاد شعبانیه

به مناسبت فرا رسیدن عید نیمه شعبان، دو عنوان کتاب به نام‌های «تولد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف» نوشته‌ی آقای علی اصغر رضوانی و «امام مهدی علیه السلام از ولادت تا ظهور» نوشته‌ی سید محمدکاظم قزوینی در کتابخانه‌ی تراث قرارگرفته است که با کلیک بر روی اینجا و اینجا آنها را دانلود کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مجموع 21 شماره‌ی سلسله نقدهای آقای حمیدیه به مقاله‌ی «علمای ابرار» آقای دکتر محسن کدیور

در طی چندماه گذشته، سلسه نقدهای آقای بهزاد حمیدیه به مقاله‌ی «علمای ابرار» آقای محسن کدیور بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته و مورد استفاده‌ی بسیاری از بازدیدکنندگان قرار گرفت. به دلیل استقبال از این سلسله مقالات و ایجاد سهولت برای بازدیدکنندگان جدید سایت، بر آن شدیم تا نسخه‌ی PDF مجموع کامل این مقالات را بر روی پایگاه اینترنتی قرار دهیم تا راحت‌تر بتوان آنها را دانلود کرد.
برای دانلود این مجموعه شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345678910111213141516171819202122   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
14 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.