Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

کمالات ماورایی و سنت الاهی

مسئله‌ی کمالات ماورایی امامان علیهم‌السلام یکی از موضوعاتی است که از دیرباز مورد گفتگو میان موافقان و مخالفان وجود این کمالات قرار می‌گرفته است. از جمله معترضین به اعتقاد به وجود چنین کمالاتی در زمان حاضر آقایان مدرسی طباطبایی و کدیور هستند که در مقالات متعدد متعرض این قضیه شده‌اند.
در مقابل چنین اعتراضاتی، آقای محمدحسین امامی‌جو در مقاله‌ی «کمالات ماورایی و سنت الاهی» به بررسی وجود سنتی الاهی برای کسب کمالات ماورایی برای بندگان خاص خداوند پرداخته‌اند. در قسمتی از مقدمه‌ی این مقاله می‌خوانیم: «ما در ابتدا و در مطلع این مقال، به بررسی واژه‌ی فرابشر پرداخته‌ایم. این واژه‌ای است که در این‌گونه نوشته‌ها به فراوانی از آن استفاده شده اما از بررسی مفهوم آن به شدت غفلت شده است. آنچه در این مقاله پی می‌گیریم، این است که نشان دهیم بر خلاف ادعای فوق، قرآن از وجود یک نظام ویژه‌ی اعطای کمالات سخن می‌گوید. لذا هرگونه استدلالی که بر فقدان کمالات تاکید ورزد یا اعتقاد به وجد برخی کمالات غیر عادی در انبیا و اولیا را به ساخته‌های قرون بعدی نسبت دهد، واقعیت اسلامی - تاریخی موجود را نادیده گرفته است. این نظام را در چند حوزه بررسی می‌کنیم:
نخست آنکه خداوند کمالاتی را به‌طور خاص به پیامبران عطا کرده است.
دوم آنکه خداوند کمالاتی را به‌طور خاص به غیر پیامبران ارزانی داشته است.
سوم آنکه خداوند در مواردی، نحوه‌ی مواجهه‌ی جهان خارج با اولیایش را به گونه‌ای خاص متمایز کرده است.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقالات مربوط» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۱
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نسخه‌ی PDF ترجمه‌ی فارسی کتاب «پاسخ به شبهات احمد کاتب»

پیشتر نسخه‌ی HTML از کتاب «پاسخ به شبهات احمد کاتب» به زبان عربی در کتاب‌خانه‌ی پایگاه‌اینترنتی تراث قرار گرفته بود.
اکنون نسخه‌ی PDF ترجمه‌ی فارسی این کتاب هم در کتاب‌خانه قرار گرفته است که با کلیک بر روی اینجا می‌توانید آن را دانلود کنید.
همچنین معرفی این کتاب نیز که قبلاً در سایت قرار گرفته بود، با اطلاعات تکمیلی بروزرسانی شده است که با کلیک بر روی اینجا می‌توانید آن را دانلود کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


فرآیند آگاهی شیعیان از علم غیب امامان علیهم‌السلام

در مواجهه با موضوع علم غیب امامان علیهم‌السلام همواره این سوال مطرح می‌شود که چگونه است که در دوره‌های مختلف میزان ارجاع ائمه علیهم‌السلام به این کمال خود با فراز و فرود همراه است. به بیان دیگر اساس فرآیند انتقال وجود چنین کمالی در کلام ائمه علیهم‌السلام چگونه بوده است که فراز و فرودهای به این شکل در آن به چشم می‌خورد. آقای عبدالحمید ابطحی در مقاله‌ی «فرآیند آگاهی شیعیان از علم غیب امامان علیهم‌السلام» در مقام پاسخ به چنین سوالی بر آمده‌اند و سعی در تبیین سیر تاریخی این فرآیند کرده‌اند. در قسمتی از مقاله‌ی ایشان شما می‌خوانید: «به بیان دیگر، توجه مردم به ابعاد مختلف واقعیت و ظرایف حقیقت، امرى تدریجى و تاریخى بوده و هست. این تحول یا تکامل معرفتى در مورد معرفت به خدا و رسول هم جارى بوده است. انتقال مردم از شرک به توحید، امرى تدریجى بوده و بسیارى از رسوبات فکرى شرک و جاهلیت، در طول زمان وتدریجاً زدوده شده است. درک وشناخت کمالات نبوى هم در همین سیاق قابل تبیین است؛ مردم تدریجاً کمالات آنحضرت رامی شناختند واساساً بسیارى از زوایاى شخصیت و مقامات آن بزرگوار براى بسیارى از مردم ناشناخته ماند.»
برای مطالعه‌ی خلاصه‌ی این مقاله یا کامل آن شما می‌توانید بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


زندگی‌نامه‌ی شیخ طوسی در مرزبانان حماسه‌ی جاوید

بندگان متقی را ژرف اندیشانی است، که همواره در تلاش‌اند تا غواصی کنند و لؤلؤ و مرجان بیاورند از اعماقِ دریایِ علمِ فرستادگانِ هدایتگرِ خداوندِ بی‌همتا.
بندگانی که گاه از یاد آنان غافل‌ایم و به بزرگداشت آنان بی‌توجه، بزرگ مردانی که از ائمّه نور و هدایت برای خلق، حلال و حرام و فرائض و احکام را به ارمغان می‌آورند تا بندگی بندگان را به رضایت پروردگار گره زنند.
محمد، فرزند حسن، فرزند علی. شیخ گویند او را. به راستی که از مشایخ است، که حقا باید او را آن چنان که معروف است شیخ الطائفه خواند. ...
برای مطالعه‌ی ادامه‌ی زندگی‌نامه شیخ طوسی و آشنایی با این عالم بزرگ شیعی و نگارنده‌ی دو کتاب از کتب اربعه‌ی شیعه می‌توانید به بخش «مرزبانان حماسه‌ی جاوید» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نسخه‌ی الکترونیکی کتاب ظفر المظفر فی ولادة المهدی المنتظر

تحلیل و بررسی سندیت و حجیت اخبار و احادیث اثبات وجود امام زمان(عج) یکی از موضوع مهم در تفکر شیعی است. برای پاسخ به این سوال و نیز در مورد شخصیت امام مهدی و شرح حال و سرگذشت آن حضرت اشکالات و شبهاتی طرح شده که متکلمان و محدثان شیعی در طول تاریخ به آن‎ها پاسخ گفته‎اند. آقای جلیل آقائی کاظمی کتابی تحت عنوان «ظفر المظفر فی ولادة المهدی المنتظر» نگاشته‌اند. نگارنده در ابتدای سخن درباره حجیت خبر واحد و دیدگاه‎های محدثان و اصولیان در باب این نوع خبر مطالبی ایراد کرده و آرا و نظریات اصولیان سده‎های پیشین و عالمان اصولی عصر جدید را ذیل دو مبحث جدگانه بررسی می‎کند. وی در مبحث بعدی به تبیین دریافت‎ها و برداشت‎های محقق بروجردی در باب خبر واحد پرداخته و رشته سخن را با مطالعه و بررسی موضوع وکالت از طرف ائمه و اثبات این نوع وکالت از طریق محدثان ثقه پی می‎گیرد. مباحث این کتاب بیشتر درباره اصالت و حقانیت حدیث، اشکال و انواع آن و منابع روایی شیعی است و البته اشکالات و شبهاتی را هم که در باب ولادت حضرت مهدی در روایات مختلف شیعی ذکر شده بررسی و اثبات می‎نماید.
البته از منظری دیگر می‌توان کتاب ظفر المظفر را ردیه‌ای بر اشکالات وارده از سوی آقای احمد کاتب به موضوع ولادت امام زمان علیه‌السلام دانست.
این کتاب را نشر مسجد جمکران در سال 89 و در 164 صفحه چاپ کرده است.
نسخه‌ی الکترونیکی این کتاب اکنون در کتاب‌خانه‌ی تراث قرار گرفته که با کلیک بر روی اینجا می‌توانید آن را دانلود کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتاب «مظلوم‌ترین پیامبر» در کتاب‌خانه‌ی تراث

سیدعلیرضا حسینی در پیشگفتار کتاب «مظلوم‌ترین پیامبر» انگیزه‌ی خود از نگارش این کتاب را اینگونه بیان می‌کند:
بزرگ‌ترین ماتم و مصیبت با رحلت بزرگ‌ترین موجود عالم هستی ـ بعد از خداوند عزّوجلّ ـ در عالم تحقق یافت.
«أصَبنا بِکَ یا حَبیبَ قُلوبِنا فَما أعظم المُصیبةِ حَیثُ فَقَدناک وَ حَیثُ انقَطَعَ عَنّا الوَحیُ»
امّا آن‌گاه می‌توان به عمق مصیبت جان‌گداز حضرت محمّد بن عبدالله6 پی برد که به شعله‌های آه سوزانی که از قلب مطهّر آن رحمة للعالمین و آن کوه صبر و استقامت زبانه می‌کشد توجه کرد.
این شعله گاه به صورت آیات قرآنی و کلام الهی زبانه می‌کشید:
(وَمَا کَانَ لَکُمْ أَن تُؤْذُوا رَسُولَ اللَّهِ ...)
«حق ندارید رسول خدا را بیازارید!»
(لَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ آذَوْا مُوسَی)
«مانند آنان که موسی را اذیت می‌کردند نباشید!»
(یَا قَوْمِ لِمَ تُؤْذُونَنِی وَقَد تَّعْلَمُونَ أَنِّی رَسُولُ اللَّهِ إِلَیْکُمْ)
«ای مردم چرا مرا می‌آزارید و حال آن‌که به‌طور حتم می‌دانید که من فرستاده‌ی خدا به سوی شمایم؟»
و گاه سخنان خودِ وی این شعله را می‌افروخت
«مَا أوذِیَ نَبیٌّ بِمِثلِ مَا أوذیتُ»
«هیچ پیامبری هم‌چون من آزار ندید»
این شعله‌ها قلب هر مسلمان غیوری را آتش می‌زند. همان‌گونه که پس از 1410 سال از افول خورشید تابناک رسالت، هم‌چنان نور هدایتش روز به روز فروزان‌تر می‌گردد، خاطره‌ی داغ رحلت جان‌کاهش قلب پیروانش را می‌فشرد، شعله‌های آه آتشین مظلومیتش بر روح و روان عاشقانش اخگر می‌افکند.
در ایام سوگواری رحلت آن سید کائنات که قلوب همه‌ی مسلمانان را هاله‌ی غم فراگرفته بود، بر آن شدم تا تفسیری بر شعله‌های آه سوزان قلب آن بزرگترین مظلوم عالم بنگارم، اما چون در کنار دریای بی‌کران جفای به سیّد انام قرار گرفتم دیدم، به دشواری می‌توان نمی از یم مصیبت مظلومیت آن سرور را به رشته‌ی تحریر در آورد.
چون با توجه به اعتقاد اهل سنت به عدالت تمامی صحابه‌ی پیامبر اکرم باور این مظلومیت برای آنان مشکل‌تر به نظر می‌رسید، کوشیدیم تا به این مظلومیت از دریچه‌ی آیات قرآنی و منابع معتبر اهل سنت بنگریم.


برای دانلود این کتاب شما می‌توانید به کتابخانه‌ی تراث رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


حجّیت اخبار آحاد در اعتقادات

نحوه استفاده از روایات آحاد و حجیت روایات آحاد در حوزه‌ی اعتقادات، یکی از سوالات عمومی در مباحث اعتقادی گذشته و امروز است. بی‌درنگ موضع‌گیری ما در قبال این مسأله در شیوه و روش مراجعه‌ی ما به متون عقایدی و نظام کسب عقیده تفاوت‌های بنیادینی ایجاد می‌کند.
آقای حمیدرضا مقصودی در پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد خود (در رشته‌ی علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصول الدین) با نام «حجّیت اخبار آحاد در اعتقادات»، به بررسی حجیت این نوع از اخبار در اعتقادات پرداخته‌اند. مقاله‌ی مستخرج از این پایان‌نامه که در فصلنامه علوم حدیث به چاپ رسیده، هم‌اکنون بر روی سایت تراث قرار گرفته است؛ برای مطالعه آن می‌توانید به بخش «مقاله‌های هم‌راستا» مراجعه کرده یا بر روی اینجا کلیک کنید.


نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


زیارت عاشورا فراتر از شبهه (آیت الله میرزا جواد تبریزی)

مرجع فقید میرزا جواد تبریزی از جمله علمای متاخر بود که تلاش‌های بسیاری برای حفظ شعائر شیعی صورت دادند. این مرجع بزرگ در این زمینه سفارش‌ها و توجهات مکرری داشتند تا آن‌جا که در ابتدای وصیت‌نامه‌ی خود این‌گونه آورده‌اند:
«... این ناقابل نصیحتی دارم که در طول حیاتم سعی کرده‌ام قبل از آنکه نصیحتی متوجه کسی کنم، خود بدان عمل کرده باشم. بر تمام مومنین است با دل و جان از مسلمات مذهب حق دفاع کنند و هیچ‌گاه اجازه ندهند بعضی با القاء شبهه، عوام از مؤمنین را فریب دهند، خصوصاً در مسائل شعائر حسینیه که تشیع به واسطه‌ی آن زنده است، حفظ شعائر اهل بیت علیهم‌السلام حفظ مذهب بر حق تشیع است. در آن کوتاهی نکنید که مسؤول هستید.»

مساله‌ی عزاداری عاشورا نیز به عنوان یکی از مهمترین شعائر شیعی همواره مورد توجه ایشان بوده است.
کتاب «زیارت عاشورا فراتر از شبهه» مجموعه‌ای از گفتارها و نوشته‌های این مرجع فقید است که در آن، زیارت عاشورا از نگاه یک فقیه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این مجموعه به همت دار الصدیقة الشهیده مدون گشته است و اکنون به مناسبت بزرگداشت اربعین حسینی (ع)، نسخه‌ی PDF و فهرست‌دار این کتاب در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است؛ که برای دانلود آن می‌توانید به «کتابخانه‌» تراث رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلید کنید. همچنین نسخه‌ی عربی این مستند نیز در کتابخانه‌ی تراث قرار گرفته است که با کلیک بر وی اینجا می‌توانید آن را دانلود کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مساله‌ی امامت و ویژگی‌های امام در اندیشه‌ی هشام بن حکم

قسمتی از مقاله‌ی «مساله‌ی امامت و ویژگی‌های امام در اندیشه‌ی هشام بن حکم» نوشته آقای سید حسن طالقانی:
"در طول تاریخ تشیع، مساله امامت به همراه چند ویژگی خاص، اساس این مذهب بوده است. حتی اگر بسط تاریخی عقاید شیعه (به طور خاص در عصر حضور امامان) را قبول کنیم باید گفت اعتقاد به امامت امامانی منصوب از جانب خداوند و معصوم از گناه را نمی‌توان داخل در این بسط عقاید دانست. با این همه، بعضی از نویسندگان و گویندگان معاصر، مدتی است با ادعای مطالعه‌ی تاریخی تفکر شیعه، تلاش می‌کنند نشان دهند که این قرائت از مساله امامت، یعنی امامت امامانی منصوب از جانب خدا، معصوم و عالم به علمی خاص، ریشه‌ی تاریخی ندارد و حداقل در سه یا چهار قرن اول نمی‌توان این عقاید را در بین شیعیان و اصحاب ائمه سراغ گرفت. ... این نوشته‌ی کوتاه در پی آن است که مساله‌ی امامت را با همین ویژگی‌ها در اندیشه‌ی یکی از اصحاب خاص امام صادق و امام کاظم علیهم‌السلام (هشام بن حکم) نشان دهد که در صورت توفیق، تنها یکی از موارد نقض نظریه مذکور خواهد بود. "

با مراجعه به «بخش نقدهای دیگر صاحب‌نظران» یا کلیک بر روی اینجا می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


بررسی زیارت عاشورا از نظر سند و جایگاه (آیت الله جعفر سبحانی)

در سال گذشته مقارن با ایام شهادت اباعبدالله الحسین علیه السلام تحقیقی مختصر درباره‌ی صحت سندی زیات عاشورا از آیت الله سیدموسی شبیری زنجانی، بر روی پایگاه‌ اینترنتی تراث قرار گرفته بود که مورد توجه بسیاری از بازدیدکنندگان محترم سایت قرار گرفت.

در همین راستا، امسال نیز تحقیق سندی ارزشمندی را از آیت الله جعفر سبحانی درباره‌ی این زیارت با نام «زیارة عاشوراء: سنداً ومکانةً» ارائه کردیم. مقدمه این تحقیق، مباحث ارزشمندی را در رابطه با رویکرد صحیح به احادیث و مبانی برخی از بحث‌های رجالی پرکاربرد در بر دارد. اصل این تحقیق به زبان عربی است که با کلیک بر روی اینجا می‌توانید متن کامل آن را دانلود نمایید.
ترجمه‌ی فارسی این تحقیق، توسط پایگاه‌ تراث با عنوان «بررسی زیارت عاشورا از نظرگاه سند و جایگاه» انجام گرفته است که با همراه نمایی از مقدمه‌ی آن در اینجا قابل مشاهده است.
همچنین نسخه‌ی انگلیسی این تحقیق که با نام Historical and Jurisprudential Issues Pertinent to the Ziyaratu Àshura توسط آقای Afzal Sumar ترجمه شده است، با کلیک بر روی اینجا قابل دانلود است.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345678910111213141516171819202122   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
13 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.