Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

موضوع: صالحی پژوهی

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.
مقالهٔ تتبع ناتمام (جویا جهان‌بخش)

در شماره ۸۲ «کتاب ماه دین» آقای جویا جهان‌بخش نقدی تحت عنوان «تتبع ناتمام» دربارهٔ مقاله‌ای از آقای صالحی نجف‌آبادی در کتاب مجموعه مقالات ایشان نگاشته‌اند. این نقد بر مقالهٔ «آیا علی [علیه‌السلام] قاتل خود را بیدار کرد؟» نگاشته شده است. در مقاله مذکور آقای صالحی نجف آبادی قول مشهور ضربت خوردن امیرالمومنین علیه‌السلام در محراب نماز را مورد تشکیک جدی قرار داده و بیان کرده‌است که این قضیه شایعه‌ای بیش نیست و از طریق کتاب ناسخ التواریخ در میان شیعیان شایع شده است. آقای جویا جهان‌بخش با تتبعی اجمالی و به قول خود ایشان «... جمع‌آوری این گزارش‌ها نه به استقصای تام و نه به استمداد از لوح فشردهٔ رایانه‌ای، بلکه در یک تتبع شخصی کوتاه صورد گرفته است» شواهد بسیاری از کتب تاریخی قرون اولیه اسلام از فریقین نشان‌داده‌اند که به فرض قاعدهٔ اخلاقی حمل بر صحت در مقالهٔ آقای صالحی، باید آن را غیر علمی و دارای نقصان جدی دانست.
برای مطالعهٔ این مقاله شما می‌توانید به بخش «صالحی پژوهی» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۲
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقدی بر حدیث‌های خیالی

یکی از موضوعاتی که آقای صالحی نجف آبادی در آثار خود به آن پرداخته‌اند، روایات موجود در کتاب تفسیری مجمع البیان است که منجر به انتشار دو مقاله در نقد روایات آن گردید.
در مقالهٔ «نقدی بر حدیث‌های خیالی» آقای مهدی حسینیان قمی به نقد نظریهٔ ایشان دربارهٔ تفسیر مجمع‌البیان پرداخته و با استفاده از موارد مندرج در مقاله‌های منتشر شده از سوی آقای صالحی نجف‌آبادی نشان داده است که درست در مقابل آنچه آقای صالحی نجف‌آبادی بیان کرده‌اند را دربارهٔ این کتاب می‌توان نتیجه گرفت.
برای مطالعهٔ این مقاله شما می‌توانید به بخش «صالحی پژوهی» پایگاه اینترنتی تراث رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۱
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


خلاصه‌ای بر مقاله‌ی «نقد کتاب عصای موسی در مساله نفی آگاهی ائمه علیهم السلام از جزئیات وفات خود»

مسأله‌ی علم ائمه علیهم السلام از جمله موضوعاتی است که در مباحث کلامی شیعه مطرح است و از زمان‌های گذشته اعتقاد شیعه بر این بوده که ائمه واجد این علوم بوده‌اند. اما در روزگار ما بعضی افراد این اعتقاد کهن را زیر سوال برده‌اند که گاه به صورت کلی و گاه به صورت جزئی این اتفاق افتاده است. آقای محمدهادی ملازاده در مقاله‌ی «نقد کتاب عصای موسی در مساله نفی آگاهی ائمه علیهم السلام از جزئیات وفات خود» به طرح حالت کلی علم امام و همچنین مورد خاص علم ائمه به جزئیات وفات خود پرداخته‌اند و در وجوه مختلف مسأله را تفسیر کرده‌اند.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «صالحی پژوهی» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


جایگاه امامت در تشیع - نقد مقاله‌ی وحدت اسلامی آقای صالحی نجف آبادی

چندی است که کتابی حاوی مجموعه مقالات آقای صالحی نجف آبادی چاپ شده است. در این کتاب چندین مقاله از نگاشته‌های قدیمی آقای صالحی نجف آبادی جمع‌آوری گردیده و در اختیار عموم گذاشته شده است. این مسئله در حالی است که تامل جدی در بعضی مطالب نقل شده از ایشان وجود دارد و نقدهای گوناگونی به این بحث‌ها وارد است.
مقاله‌ی «وحدت اسلامی» یکی از این مقالات است که در استنادات به آیات، معنی آیات، استناد به احادیث و حتی در ترجمه‌ی آنها به فارسی هم اشکالاتی دیده می‌شود. آقای سید پارسا موسوی تبار از جمله نویسندگانی است که این مجموعه اشکالات را در یک کتاب گردآوری کرده است. این کتاب تحت عنوان «نگاهی به جایگاه امامت در تشیع» چاپ شده و نسخه‌ی الکترونیکی آن هم بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است. برای مطالعه‌ی این کتاب شما می‌توانید به کتابخانه‌ی تراث رجوع کنید و یا بر روی اینجا کلیک کنید.
برای آشنایی با کتاب و مراکز فروش آن، می‌توانید به معرفی‌نامه‌ای که در قسمت صالحی‌پژوهی نوشته شده، رجوع کنید و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


آیا تعداد زیادی از حدیث های کتاب مجمع البیان خیالی است؟


در سال 1382 کتابی از مرحوم شیخ نعمة الله صالحی نجف آبادی به نام «حدیث های خیالی در مجمع البیان» منتشر شد. دیدگاه نویسنده آن بود که در تفسیر مجمع البیان تعداد زیادی از مطالبی که به «ابوجعفر» طبری (صاحب تفسیر) مربوط بوده، از روی سهو به امام «ابوجعفر» باقر علیه السلام نسبت داده شده و «خیالی» است. مقاله ی «پاسخی به کتاب حدیث های خیالی» در نقد دیدگاه نویسنده ی آن کتاب نوشته شده است. برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «صالحی پژوهی» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا برای مطالعه‌ی قسمت اول و بر روی اینجا برای مطالعه‌ی قسمت دوم مقاله رجوع کنید

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۵ دی ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


آغاز به کار بخش صالحی پژوهی در پایگاه اینترنتی تراث


مرحوم شیخ نعمةالله صالحی نجف‌آبادی یکی از چهره‌های مشهور معاصر بود. علت اصلی شهرت ایشان به نگارش کتاب «شهید جاوید» در بررسی حادثه‌ی عاشورا و موضوع‌های مربوط به آن باز می‌گردد. مرحوم صالحی با نگارش کتاب های دیگری از این دست، خود را به مرجعی برای نسل پس از خود و کسانی مانند آقای دکتر محسن کدیور، آقای حسن یوسفی اشکوری، و دیگر تجدیدنظرطلبان دینی تبدیل کرد ... ادامه


نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۱ دی ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
8 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.