Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

اثبات تاریخی وجود امام زمان علیه‌السلام از راه بررسی منصب وکالت در عصر غیبت صغرا

آقای حسین قاضی‌خانی با انتشار مقاله‌ی «اثبات تاریخی وجود امام زمان علیه‌السلام از راه بررسی منصب وکالت در عصر غیبت صغرا» گامی دیگر در نقد تحقیقی آراء آقای احمد کاتب برداشته‌اند. در این مقاله آقای قاضی‌خانی، کوشیده شده است با بررسی منصب وکالت در عصر غیبت صغرا از راه شناخت وکلا و چگونگی فعالیت‌های آنان به اثبات وجود امام زمان علیه السلام از راه تاریخی و نه از راه‌های کلامی و حدیثی بپردازد.
در ابتدا ایشان در پی این مطالب است که آیا در منابع کهن شیعی اطلاعات تاریخی در مورد منصب وکالت در دوره‌ی غیبت صغرا به گونه‌ای که بتوان این منصب را تایید کرد وجود دارد؟ سپس با اثبات وجود این منصب در منابع کهن شیعی به بررسی واقعیت تاریخی آن پرداخته، آن‌گاه با کنار هم قرار دادن و تحلیل داده‌های تاریخی در پی اثبات وجود امام دوازدهم علیه‌السلام از طریق منصب وکالت برآمده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد تطور فکر شیعی» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۳ دی ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تاملی در کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» (محمود هدایت‌افزا)

«تاملی در کتاب مکتب در فرآیند تکامل» عنوان مقاله‌ای است که آقای هدایت افزا به عنوان نقدی کلی بر کتاب مکتب در فرآیند تکامل تگاشته‌اند. در این مقاله ایشان ابتدا مسئله‌ی عصمت ائمه علیهم‌السلام را به میان کشیده‌اند و نشان‌داده‌اند که این مسئله از زمان پیغمبر صلی الله علیه و آله مطرح بوده و نظریه‌ی طرح شده در کتاب مکتب نمی‌توند صحت داشته باشد. سپس ایشان دقت‌های راویان شیعه در طول دوران حدیث نگاری را با ذکر مثال‌هایی بیان کرده‌اند تا نشان دهند ساده‌انگاری در کار راویان شیعی نبوده و آنها با دقت روایات را انتخاب و مکتوب می‌کردند. در نهایت نیز موضوع اجتهاد در بین علمای شیعه مطرح شده و ایراداتی به نحوه‌ی طرح این موضوع از سوی کتاب مکتب در فرآیند تکامل بیان شده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۳ دی ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتاب مهدی منتظر

نسخه‌ی الکترونیکی کتاب «مهدی منتظر» آیت الله حاج شیخ محمد جواد خراسانی در کتاب‌خانه‌ی پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است. این کتاب به طور جامع و مستدل وقایع قبل، حین و بعد از ظهور امام زمان علیه‌السلام را با جمع بین روایات بیان کرده تا خواننده بتواند با رویکردی منسجم با وقایع مرتبط با ظهور آشنا شود.

برای این کتاب می‌توانید به اینجا رجوع کرده و برای دانلود نسخه Word آن نیز می‌توانید به قسمت «کتاب‌خانه» رجوع کنید و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۳ دی ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


او متولد شده است

یکی از شبهه‌های معروف مطرح شده در موضوع امام مهدی علیه‌السلام، مسئله‌ی تولد ایشان است. آقای احمد کاتب نیز در کتاب تطور فکر شیعی به این شبهه پرداخته است و آن را از دلایل وجود نداشتن امام زمان علیه‌السلام دانسته است.
آیت الله محمد باقر ایروانی در پاسخ به این شبهات مقاله‌ی «او متولد شده است» را در مجله‌ی انتظار موعود منتشر کرده‌اند. در این مقاله پس از طرح کامل شبهه، در طی چهار مقدمه‌ی «تواتر و احتمال»، «وثاقت و اعتبار راوی»، «قدر مشترک احادیث» و «اجتهاد در مقابل نص» روش‌های فهم صحت مطالب و گزارشات تاریخی - روایی را تبیین کرده‌اند. در ادامه ایشان هشت دلیل با توجه به این چهار قضیه اقامه کرده‌اند تا اثبات کنند تولد امام زمان علیه‌السلام امری قطعی است. فهرست این هشت دلیل عبارتند از:
1. احادیث عمومی (بیان سه حدیث به عنوان مثال)
2. اخبار خاص (ارجاع به بیش از 150 روایت کتاب کمال‌الدین و بیان 3 مورد از آنها)
3. دیده شدن آن حضرت
4. روشن بودن ولادت در میان شیعیان آن زمان
5. سفراء و توقیعات امام زمان علیه‌السلام
6. مراقبت دستگاه خلافت
7. اعتراف تاریخ نگاران و مورخان غیر شیعی
8. اتفاق شیعه
برای مطالعه‌ی این مقاله و محتوای مبسوط این 8 دلیل می‌توانید به بخش «نقد تطور فکر شیعی» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقض بی‌طرفی در کتابِ «مکتب در فرآیند تکامل»

آقای مهدی چهل‌تنی در مقاله‌ی «نقض بی‌طرفی در کتاب (مکتب در فرآیند تکامل)» موضوع غیرعلمی بودن روش تحقیق کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» را مطرح کرده‌اند و تاکید دارند که نویسنده بیشتر قصد اثبات پیش‌فرض‌های خود را داشته نه اینکه کتابی تحقیقی نگاشته باشد. ایشان در چکیده‌ی مقاله‌ی خود بیان داشته‌اند: «حکایت مولف محترم «مکتب در فرآیند تکامل»، درست حکایت سازندگان فلسفه‌ی تاریخ است. ایشان ظاهراً قبلاً فرضیه‌ای داشته‌اند که: «مفوضه، متون حدیثی شیعه را به شدت آلوده کرده‌اند و کتاب‌ها را تغییر داده‌اند و عقاید را به نفع خود برگردانده‌اند.»؛ سپس در تاریخ تفحص کرده و آنچه به نفع این فرضیه و الزامات و حواشی آن بوده است، جمع‌آوری کرده و از مابقی عموماً چشم پوشیده است.
بی‌احتیاطی‌های مولف کم و کوچک نیست، خصوصاً که از هر یک از آنها نتیجه‌های بزرگی در کتاب خود گرفته‌اند. ارجاعات کتاب و پاورقی‌ها بعضی درست – شاید اکثریت – و بعضی نادرست است و خصوصاً تاکید می‌کنم: وافی به مقصود نویسنده و جستجوی خواننده نیست. »
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۱۸ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تبیین امامت در پرتو قرآن و عترت (بخش دوم و سوم)

بخش پایانی مقاله‌ی نقد امامت در پرتو قرآن و عترت به بررسی دو موضوع علم امام و تفویض می‌پردازد.
آقای نصری بخش علم امام را با عبارت «در احادیث فراوانی بر عالم بودن ائمه(ع) به امور نهانی و غیبی اشاره و تاکید شده است که البته این علم غیب از جانب خداوند به آنها اعطا شده و می‌شود و آنان خود هیچ گونه استقلالی در آن ندارند، ضمن آن که علم غیب ائمه(ع) مطلق نبوده و اموری از جمله علم به آغاز قیامت از آنان نیز پنهان است و جز خداوند نمی‌داند.» شروع کرده و در ادامه تبیین درست علم امام را تشریح کرده‌اند.
ایشان همچنین برای بخش دوم مقاله نیز از روش مشابه‌ی استفاده کرده و با تشریح مسئله‌ی تفویض مردود و مقبول، مرز این دو را مشخص کرده است و شبهه‌ی پیرامون تفویض امور به امام را پاسخ داده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا با کلیک بر روی اینجا آن را مطالعه کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


پاسخ به دو شبهه مهم مهدویت

موسسه‌ی آموزشی پژوهشی بیان معرفت «پاسخ به دو شبهه مهم مهدویت» را در مقابله با اندیشه‌ی متجدد متفکران اهل سنت در تضعیف باورهای مهدوی در کتب‌شان مطرح کرده است. در این مقاله دو شبهه‌ی معروف یکی از زبان ابن خلدون و دیگر از احمد کاتب بیان شده است.
نکته‌ی جالب در پاسخ‌های این مقاله در شیوه‌ی ارائه مطالب است و در آنها به گفتار علمای اهل سنت و روایات ذکر شده در کتاب‌هایشان استناد شده است. در نتیجه بدون اینکه تلاشی برای اثبات مبنای اعتقادی تشیع از منابع قرآنی روایی شیعه انجام شود، استدلال‌های محکم و قابل توجهی اقامه شده که رد آنها از سوی متفکران اهل سنت منجر به تضعیف و تعطیل علمای سلف ایشان می‌شود.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد تطور فکر شیعی» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


خورشید هدایت - مروری بر زندگانی امام رضا علیه السلام

به مناسب میلاد فرخنده‌ی امام رضا علیه‌السلام، کتاب «خورشید هدایت» جهت آشنایی بیشتر با ایشان در کتاب‌خانه‌ی تراث قرار گرفته است. «خورشید هدایت» برگ‌هایی چند از زندگانی هشتمین حجت حق، امام رضا علیه السلام را در قالب 8 ماجرا و به قلم آقای دکتر حسین فریدونی بیان می‌کند. این کتاب توسط موسسه‌ی فرهنگی نبا چاپ و نشر گردیده است.
برای دانلود نسخه‌ی الکترونیکی این کتاب شما می‌توانید به «کتاب‌خانه‌ی تراث» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تبیین امامت در پرتو قرآن و عترت (بخش اول)

«تبیین امامت در پرتو قرآن و عترت» عنوان مقاله‌ای است که آقای مهدی نصیری به عنوان پاسخی به مقاله‌ی «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی» آقای کدیور نگاشته‌اند. در این مقاله رویکرد اصلی نویسنده اثبات طرح چهار ویژگی خاص ائمه از سوی رسول اکرم است و نشان می‌دهد که این صفات ساخته‌ی دست متکلمان و فقها نیست بلکه تاکید و تبیین شده‌ی نبی مکرم است. همچنین ایشان آیاتی از قرآن را که مقوم این موضوع است نام برده و مورد کاوش قرار داده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


اتفاق در مهدی موعود عجل الله فرجه

«اتفاق در مهدی موعود عجل الله فرجه» نام کتابی است تحقیقی پیراموان وجود اتفاق در بین فرق اسلامی برسر مسئله‌ی مهدی موعود. در این کتاب با استناد به احادیث اهل سنت، اعتقادات رایج شیعی پیرامون امام دوازدهم تایید شده و شخصیت معلوم فرزند امام حسن عسکری به اثبات رسیده است.
برای مطالعه‌ی خلاصه‌ی این کتاب شما می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.
این کتاب در کتابخانه پایگاه اینترنتی تراث موجود است؛ برای دانلود کتاب می‌توانید بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345678910111213141516171819202122   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
12 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.