Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

مقاله «بررسى چهار نکته درباره زندگى امام صادق (ع)‏ از کتاب دکتر حسین مدرّسى»

مقالهٔ «بررسى چهار نکته درباره زندگى امام صادق (ع)‏ از کتاب دکتر حسین مدرّسى» نوشتهٔ آقای دکتر سید محمدرضا موسوی به بررسی متن روایاتی که در کتاب مکتب در فرآیند تکامل از سوی آقای مدرسی طباطبایی مورد ارجاع قرار گرفته‌اند پرداخته است. در این بررسی تمرکز بر روی چهار روایت از زندگی امام صادق علیه‌السلام قرار داده شده است که در کتاب به ترتیب منجر به اخذ نتایج «عدم قیام امام با وجود آمادگى شیعیان»، «عدم قبول خلافت با وجود ‏پیشنهاد عبّاسیان»، «نهى از خواندن ایشان با عنوان امام» و «نهى از تبلیغ و گسترش تشیّع» گردیده است. حال آنکه با بیان متن کامل این روایات، آقای دکتر موسوی نشان‌داده‌اند که این نتایج با متن کامل روایات هم‌خوانی ندارد و مقومی برای این نتایج نمی‌تواند باشد.
برای مطالعهٔ این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقدر مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۲
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تبیین معنایی اصطلاح علمای ابرار با تأکید بر جریانات فکری اصحاب ائمه

واژهٔ «علمای ابرار» از جمله اصطلاحاتی است که از سوی گروهی از یاران ائمه علیهم‌السلام برای ایشان به کار برده شده است. استفاده از این اصطلاح در میان یاران ائمه دست‌آویزی گشته است که گروهی نتیجه بگیرند که یاران ایشان قائل به مقاماتی مانند عصمت و علم خطاناپذیر برایشان نبوده‌اند. نمونه‌هایی از این بدفهمی بدون توجه به گفتمان تاریخی را در آثار آقای دکتر کدیور (به تبعیت از کتاب «مکتب در فرآیند تکامل») می‌توان مشاهده کرد. این در حالی است که کاربرد «عالم» در این اصطلاح به منظور مشخص کردن تفاوت رابطهٔ میان امام و پیامبر با فرشتگان است. وگرنه عبارات دیگری مانند «ابرار اتقیا» در روایات، ناظر به مقامی معادل عصمت برای ائمه علیهم‌السلام است.
مبتنی بر این نحوهٔ کاوش، آقایان محمد جعفر رضایی و نعمت الله صفری فروشانی مقالهٔ «تبیین معنایی اصطلاح علمای ابرار با تأکید بر جریانات فکری اصحاب ائمه» را نگاشته‌اند.
برای مطالعهٔ این مقاله شما می‌توانید به بخش «دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ شنبه، ۰۸ تیر ۱۳۹۲
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


آفاق علم امام در الکافی (اصغر غلامی)

بررسی حدود و شئون علم ائمه علیهم السلام، موضوع پژوهشی است که آقای اصغر غلامی در مقالهٔ «آفاق علم امام در الکافی» به آن پرداخته است.
ایشان در ابتدای این مقاله به توضیح روش تحقیقی خویش پرداخته‌اند و مشخص کرده‌اند که از چه روشی و در چه سطحی از اطمینان بخشی به نقل گذاره‌های اثباتی خویش اقدام کرده‌اند. مبتنی بر این روش، ایشان با استناد به محتوای کتاب اصول کافی، در پنج مرحلهٔ «سرچشمه‌های غیبی علم امام»، «عرصه‌های علوم امامان»، «مجاری یا وسایط غیبی علم»، «حیات و جریان دائم علم»، و «نفی علم غیب، علت و معنای آن» به کنکاش حول موضوع پرداخته و سیمایی سازگار که در برگیرندهٔ وجوه مختلف علم امام است ارائه کرده است.
برای مطالعهٔ این مقاله شما می‌توانید به بخش مقاله‌های هم‌راستا رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ یكشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


اهل بیت؛ علمای ابرار، وسائط فیض

«اهل بیت؛ علمای ابرار، وسائط فیض» عنوان مقاله‌ای است در ماهنامهٔ موعود در گفتگو با حجة الاسلام و المسلمین صادق لاریجانی.
در این گفتگو، ابتدائاً موضوع معنویت در میان جامعه و نیز جایگاه این موضوع در کنار بحث‌های استدلالی مطرح شده است. در ادامه و به منظور بیان راه‌های کسب معرفت، موضوعاتی پیرامون جایگاه ائمه در کسب معرفت و شئون ائمه ذکر گردیده است.
برای مطالعهٔ این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۱
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مقالهٔ «اندیشه‌ی تفویض و آرای مفوضه، واکاوی یک خلط ناموفق»

پیشتر خلاصه‌ای از مقالهٔ «اندیشه‌ی تفویض و آرای مفوضه، واکاوی یک خلط ناموفق» نوشتهٔ آقای فرجپور پیرامون بدفهمی آراء مفوضه (و خلط این مسئله با تفویضی که در میان شیعیان نسبت به ائمه علیهم‌السلام مطرح است) در آثار آقای کدیور بر روی تراث قرار گرفته بود. اکنون متن کامل این مقاله را از تراث با کلیک بر روی اینجا می‌توانید مطالعه کنید.


نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۱
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


پایان‌نامهٔ «بررسی و نقد اشکالات کلامی احمد کاتب و دکتر قفاری پیرامون حدیث غدیر»

حدیث غدیر به عنوان یکی از کلیدی‌ترین سندهای تاریخی در باب وصیت به امامت امیرالمومنین علیه‌السلام همواره مورد توجه علمای شیعه بوده است. در مقابل شبهات بسیاری نیز حول این حدیث نقل گردیده است که در طول تاریخ علمای شیعه پاسخ‌هایی مناسب برای آنها تدوین کرده‌اند.
امروزه نیز ایراد این شبهات از سوی نو اندیشان اهل سنت ادامه دارد که نمونه‌ای از این شبهات از سوی احمد کاتب و دکتر قفاری نقل گردیده است که آقای جعفر اصفهانی در پایان‌نامهٔ خود به این شبهات پاسخ داده است.
برای مطالعهٔ خلاصه‌ای از این پایان‌نامه می‌توانید به «نقد تطور فکر شیعی» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۱
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


علم لدنی امام ناسازگار با خاتمیت

در کنار صفاتی مانند عصمت برای امام معصوم علیه‌السلام، شیعیان قائل به علم لدنی برای امام علیه‌السلام هستند. اما این اعتقاد از سوی گروه‌های مختلفی همچون اهل سنت یا روشن‌فکران مورد تهاجم قرار می‌گیرد. حاصل چنین تهاجمی عادی شدن منشاء علم امام است که رهاورد آن تجویز خطا و سلب حجیت اقوال امامان است.
آقای محمد حسن قدردان قراملکی در مقالهٔ «علم لدنی امام ناسازگار با خاتمیت» شبهات طرح شده توسط این دو گروه حول مفهوم علم لدنی امام را مورد مداقه قرارداده و پاسخ‌هایی مناسب به این شبهات داده است. این پاسخ‌ها در سه رویکرد روایات شیعی در باب علم لدنی، روایات اهل سنت در باب علم لدنی مخصوصاً دربارهٔ امیرالمومنین علیه السلام، و بحث‌های عقلی در کنار بر شمردن خواص این اعتقاد تدوین گشته‌اند.
برای مطالعهٔ این مقاله شما می‌توانید به «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر رویا اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۱
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


آشنایی با حاج میرزا حسین نوری طبرسی معروف به محدث نوری

علامه حاج میرزا حسین نوری طبرسی معروف به محدث نوری از سلسله‌ای عظیم از علمای شیعه است که عمر خود را وقف دفاع از کیان تشیع و پاسداری از حریم مولایش امام زمان علیه‌السلام کرد. اما این پاسداری آنچنان با وسعت انجام گرفته که از سویی به او لقب محدث می‌دهند و از سوی دیگر در علومی مانند رجال او را مرجع و فصل الخطاب می‌خوانند به نحوی که نظر او را ملاک انتساب یا رد عناوین در مکتوبات شیعی می‌دانند.
برای آشنایی بیشتر با این عالم فرزانه شما می‌توانید به بخش «مرزبانان حماسهٔ جاوید» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۱
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی کتاب اثبات ولایت

از جمله کتاب‌های بسیار ارزشمند آیت الله علی نمازی شاهرودی کتاب «اثبات ولایت» است. ایشان که با عنوان «مجلسی عصر حاضر» از سوی مرحوم آیت الله مرعشی نجفی نام برده شده بودند، این کتاب در پاسخ به شبهات یکی از کتب ضاله نگاشته‌اند و در آن در مقام پاسخگویی به اشکالات وارده از سوی آن کتاب و شبهات نشر شده توسط آن بر آمده‌اند.
برای آشنایی بیشتر با این کتاب شما می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۱
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


ملاحضاتی در باره گفتمان تفویض در نخستین سده های اسلامی (سید محمدهادی گرامی)

انجام تحلیل تاریخی در آراء و اعتقادات شیعه از جمله فعالیت‌هایی است که در میان شرق شناسان رویه‌ای عمومی است و آقای مدرسی طباطبایی در کتاب مکتب در فرآیند تکامل نیز از همین روش بهره برده‌اند. با توجه به این نکته و در راستای بیان واقعیت‌هایی آنچه تحت عنوان تطور فکر شیعی خوانده می‌شود، آقای سید محمدهادی گرامی مقالهٔ «ملاحضاتی درباره گفتمان تفویض در نخستین سده‌های اسلامی» را به قلم تحریر در آورده‌اند. ایشان در این مقاله ابتدا به بیان تلقی متقدمان شیعه از تفویض می‌پردازد. سپس این بررسی را عمیق‌تر کرده و در بخش سوم سوء تفاهم‌هایی از اعتقادات تفویضی منسوب به مفضل بن عمر را بررسی می‌کند. در نهایت نیز سعی در ارائهٔ جریانی تاریخی آنچه بر برساخته‌های مفوضه می‌توانسته رخ داده باشد کرده و ادعای ورود آن آراء به میراث قرون ۳ و ۴ هجری به چالش کشیده‌اند.
برای مطالعه‌ٔ این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۱
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345678910111213141516171819202122   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
15 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.