Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

تدوین حدیث - آیت الله بروجردی

«علم حدیث و شاخه‌های آن از شریف‌ترین اقسام علوم دینی است که اهمیت و شأن و شرف آن بر کسی پوشیده نیست. بلکه می‌توان گفت تحصیل علم حدیث، از اهم واجبات است، زیرا قرآن کریم شرایع را بر سبیل اجمال بیان فرموده و شناخت اصول و فروع دین در پرتو روایت و حدیث و بیان پیامبر اکرم - صلی الله علیه و آله - صورت تحقق می‌پذیرد.»

متن فوق قسمتی از مقاله‌ی «تدوین حدیث» نوشته مرجع فقید، آیت الله بروجردی است، که توسط دکتر منصور پهلوان ترجمه شده است. برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده یا بر روی اینجا کلیک کنید.
نوشته شده توسط: Admin در تاریخ جمعه، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقد امامت‌پژوهی [دکتر محسن] کدیور (بخش پانزدهم)


پانزدهمین بخش از نقدهای آقای بهزاد حمیدیه به مقاله‌ی علمای ابرار آقای دکتر کدیور در بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفت.
در این بخش آقای حمیدیه به یکی از مهمترین شاهد‌های آقای کدیور در باب نفی صفات خاص ائمه پرداخته‌اند. در این بررسی ادعای قبول نداشتن این صفات از سوی ابن غضائری (رجالی معروف) مورد گفتگو واقع شده که حاصل آن رسیدن به این مطلب است که ابن غضائری تنها برخی از صفات ذکر شده در باب ائمه را که نزدیکی با غلو داشته رد کرده نه اینکه لزوماً در جایی تمامی آنها را رد کرده و یا افراد قایل به آنها را تضعیف کرده باشد.
برای مطالعه‌ی این بخش می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۲ اردیبهشت ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتاب المراجعات به چهار زبان فارسی،‌ انگلیسی، عربی، و آلمانی در پایگاه اینترنتی تراث


المراجعات یا رهبری امام علی در قرآن و سنت یکی از کتب شیعه‌است که توسط عبدالحسین شرف الدین موسوی نوشته شده‌است. در سال ۱۳۳۱ هجری قمری، علامه شرف الدین نویسنده کتاب به مصر رفته و با شیخ سلیم بشری، رییس دانشگاه الازهر دیدار می‌کند. این دیدار باعث مباحثه آن دو در حول اعتقادات شیعه و سنی می‌شود که به صورت 112 نامه ادامه پیدا می‌کند.
آنچه زیبایی این کتاب را دوچندان کرده رعایت ادب و احترام طرفین است. این کتاب، بر خلاف بسیاری از مباحثات - که پر است از اهانت ها و هتک حرمت‌ها- بدون کوچکترین شائبه ای از توهین و با انصاف متقابل تالیف گشته است و این امر اهمیت خواندن این کتاب را برای هر انسان حقیقت جو، دوچندان می کند.
به همین علت تصمیم گرفتیم که متن کامل این کتاب را به سه زبان ارائه دهیم تا بتوانیم امکان استفاده‌ی افراد بیشتری از این کتاب را فراهم کنیم. شما می‌توانید برای دوستان غیرفارسی زبانتان از دو نسخه‌ی عربی یا انگلیسی کتاب استفاده کنید.
برای مطالعه‌ی توضیحات بیشتر درباره‌ی این اثر، شما می‌توانید به «معرفی‌نامه‌ی کتاب المراجعات» در پایگاه‌اینترنتی تراث رجوع کنید.
همچنین برای دانلود نسخه‌ی فارسی بر روی اینجا، برای نسخه‌ی عربی بر روی اینجا، برای نسخه‌ی انگلیسی بر روی اینجا و برای نسخه‌ی آلمانی بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۲ اردیبهشت ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


قرارگیری دو عنوان تحقیق حوزوی در کتابخانه

کتاب‌های «از ژرفای نور (امام شناسی از منظر زیارت جامعه کبیره)» و «امام مهدی(عج) در قرآن و روایات (ترجمه بخشی از کتاب الامام المهدی فی القرآن والسنة)» دو تحقیق جدیدی است که از سوی پایگاه اینترنتی مدرسه علمیه مجتهده امین دفتر تبلیغات اسلامی شهرستان اصفهان ارائه شده است.
نسخه‌ی قابل دانلود این دو تحقیق در «کتابخانه» تراث قرار گرفته است که برای دانلود می‌توانید به این بخش رجوع کرده و یا بر روی اینجا برای «از ژرفای نور» و بر روی اینجا برای «امام مهدی (عج) در قرآن و روایات» کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


پاسخ آقای دکتر طارمی به جوابیه آقای دکتر مدرسی طباطبایی

مقاله‌ی پاسخ آقای دکتر طارمی به جوابیه‌ی دکتر مدرسی طباطبایی بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفت.
این مقاله به نقل از سایت «کتابخانه‌ی تخصصی تاریخ ایران و اسلام» آورده شده است.
در این مقاله موضوع مبانی اولیه‌ی مفروض از جانب آقای دکتر مدرسی طباطبایی مورد بررسی دوباره قرار گرفته است و توضیحاتی پیرامون اهمیت انتخاب منابع و ذکر آنها، آشفتگی در قبول یا رد محتوای منابع از سوی آقای مدرسی طباطبایی، مشخص نکردن معیارها و تمایزات صفات به اصطلاح فوق بشری، عدم سازگاری در روش پالایش احادیث کتب رجالی و مواردی از این قبیل ارائه شده است.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


اصالت مهدویت در اسلام از دیدگاه اهل تسنن

نسخه‌ی الکترونیکی کتاب «اصالت مهدویت در اسلام از دیدگاه اهل تسنن» در کتابخانه‌ی پایگاه اینترنتی تراث قرارگرفته است. آقای مهدى فقیه ایمانى در این کتاب با یادآوری طرح مسئله‌ی مهدویت در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مطالب خود را شروع کرده و در ادامه‌ی آن ردیه‌هایی که از سوی دانشمندان اهل سنت بر این مطلب ارائه شده است را مورد نقد قرارداده‌اند. همچنین ایشان با بررسی احادیث مهدویت بیان کرده‌اند که این احادیث از اصالت بالا و اعتمادپذیری در میان روایات اسلامی برخوردارند.
از دیگر موارد مورد بحث در این کتاب می‌توان به معرفی مجموعه‌ی کتب دانشمندان اهل سنت درباب مهدویت و اعتراف بیش از یکصد محقق اهل سنت به موضوع مهدویت اشاره کرد.
برای دانلود این کتاب می‌توانید به بخش «کتابخانه‌» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقد امامت‌پژوهی [دکتر محسن] کدیور (بخش چهاردهم)

چهاردهمین شماره از سری نقدهای آقای بهزاد حمیدیه، به ادامه‌ی بررسی جمع‌بندی آقای دکتر کدیور در باب مسئله‌ی عصمت می‌پردازد. آقای حمیدیه در این بخش عدم تطابق نظر آقای کدیور با علامه مامقانی را بیان کرده و سپس با ارائه‌ی لیستی از روایات معتبر که مبین مسئله‌ی عصمت اعطایی از جانب خداوند هستند، از آقای دکتر کدیور تقاضای بررسی رجالی برای مقابله با آنها را کرده‌اند.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی کتاب «مصلح جهانی و مهدی موعود از دیدگاه اهل سنت»

کتاب «مصلح جهانی و مهدی موعود از دیدگاه اهل سنت» که در اصل ترجمه کتاب «عقیده اهل السنة والاثر فی المهدی المنتظر» میباشد، تحقیقی است در اثبات مهدویت و ظهور مهدی در آخرالزمان از دیدگاه اهل سنت که با استناد به روایات نبوی و گفتارهای بزرگان عامه سامان یافته است. مؤلف کتاب، شیخ عبدالمحسن العباد از علمای اهل تسنن، با استناد به احادیث نقل شده در جوامع روایی اهل سنت، ظهور مهدی امت را که از نسل رسول اکرم (ص) خواهد بود تایید نموده و ضمن بررسی احادیث نقل شده، به شبهات مخالفین و منکرین از اهل سنت پاسخ داده است. یکی از مخالفین سرسخت مهدویت، عبدالله بن محمود است که با استناد به آراء مخالفین پیش از خود، احادیث را مورد مناقشه قرار داده و رد می‏کند و نیز محمد فرید وجدی، ابن خلدون، ابن کثیر از دیگر مخالفان هستند که نویسنده به هر یک پاسخ مستندی ارائه می‏کند.
مترجم، سید هادی خسروشاهی، در ابتدای کتاب «مصلح جهانی» 3 گفتار درباره مهدویت را که قبلا به صورت مقاله چاپ شده، آورده است که در آخرین آنها 55 عنوان کتاب جدید اهل سنت که درباره مهدی و علائم ظهور و آخرالزمان نوشته شده، کتاب‏شناسی شده است.
برای مطالعه‌ی خلاصه‌ی مطالب این کتاب می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید. همچنین متن کامل این کتاب در کتابخانه‌ی تراث موجود است که برای دانلود آن می‌توانید بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


المسائل العشر فی الغیبة


یکی از کتاب­های مشهور که درباره­‌ی غیبت امام دوازدهم شیعه علیه­السلام نگاشته شده، پاسخنامه‌ای است که شیخ مفید (متوفی 413 ق.) به ده پرسش اساسی به دست داده است. این کتاب «المسائل العشر فی الغیبة» نام دارد. بیشتر مسایل مطرح شده در آن به موضوع «اصالت اعتقاد به ولادت امام دوازدهم» و «نقش امام در زمان غیبت» باز می­‌گردند. و جالب این‌جاست که پاسخ برخی مطالب ارائه­‌شده از سوی آقای اکبر گنجی و نیز بعضی برداشت­‌های نادرستی که اشخاصی چند (مانند آقایان گنجی، یوسفی اشکوری، و ...) در این زمینه از کتاب مکتب در فرآیند تکامل صورت داده­‌اند، در این کتاب قدیمی هزارساله به­‌گونه­‌ای تفصیلی یافت می­‌شود! برای دسترسی به متن اصلی کتاب اینجا را کلیک کنید و جهت استفاده از ترجمه­‌ی فارسی کتاب اینجا را کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ جمعه، ۰۹ اسفند ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


اعتبار زیارت عاشورا


کتاب اعتبار زیارت عاشورا نوشته‌ی آیت الله حسین کریمی قمی است و مقدمه‌ای تفصیلی از آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی را نیز در بر دارد.
نویسنده در این کتاب اعتبار زیارت عاشورا را با استفاده از 5 روش به اثبات رسانده و سپس به برخی از مسائل همچون واقعه کربلا، نهضت عاشورا و لعن بنی امیه می‌پردازد.
برای مطالعه‌ی خلاصه‌ی این کتاب می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده یا بر روی اینجا کلیک کنید.
همچنین برای دانلود نسخه‌ی PDF متن این کتاب نیز می‌توانید بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ جمعه، ۰۹ اسفند ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345678910111213141516171819202122   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
10 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.