Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

ترجمه وتلخیص مقدمه کتاب «الموظف الدولی» (قسمت اول)

بی شک یکی از نام‌هایی که در کنار احمد کاتب به عنوان طرف مناظره پیروز شنیده می‌شود، نام جناب «علی کورانی» است.
شیخ علی کورانی که اکنون مقیم قم است نحوه‌ی آشنایی با احمد کاتب را این‌گونه بیان می‌کند: «فکر می‌کردم که قضیه احمد کاتب اتفاقی عادی است و او در مذهب تشیع تنها شک کرده است. بر آن بودم که او کسی است که بشخصه جستجو کرده و به این نتیجه رسیده است که نصی بر امامت امامان دوازده‌گانه ـ و ازجمله امام زمان ـ ثابت نشده؛ و پس از آن، احادیث بشارت پیامبر به موعود اسلام حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه را که نزد شیعه و سنی متواترند، انکار کرده است. خلاصه؛ وقتی آراء و نظراتش مطرح شد، دوست داشتم بدانم که او چگونه می‌اندیشد...» اما با بیشتر شدن ارتباط میان ایشان و آقای کاتب نظر اولیه‌ی آقای کورانی تغییر کرده و سناریوی عمیق‌تری را در پس پرده‌ی این قضیه می‌بیند.
برای مطالعه‌ی آنچه بین ایشان و آقای کاتب گذشته (که به صورت ترجمه‌ی خلاصه در پایگاه‌اینترنتی تراث قرار گرفته است) شما می‌توانید به «نقد تطور فکر شیعی» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


اندیشه تفویض و آرای مفوضه؛ واکاوی یک خلط ناموفق (علیرضا فرجپور)

تفویض و غلو جزء واژه‌های هستند که امروزه در بسیاری از مباحث امامت شیعی به چشم می‌خورند. بیانات ائمه درباره‌ی مفوضه و غلاة نیز حساسیت این دو اعتقاد در بین شیعیان را بیش از پیش کرده است. اما این حساسیت باعث شده است که گروه‌های مختلف برداشتهای مختلفی را به این دو گروه نسبت دهند و گاه یکدیگر را متهم به تفویض یا غلو کنند.
در نتیجه بهره‌مندی از معنای درست این دو واژه در استفاده از منابع دینی می‌تواند بسیار ارزشمند و جلوگیری کننده از انحراف در اعتقادات شیعی باشد. به همین منظور آقای فرجپور ضمن مقاله‌ی «اندیشه تفویض و آرای مفوضه؛ واکاوی یک خلط ناموفق» به بررسی تاریخی مسئله‌ی تفویض در طول تاریخ پرداخته‌اند و نتیجه‌ای بسیار قابل استفاده درباره‌ی اعتقادات غلاة و مفوضه گرفته‌اند. برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقش عقل در معرفت از دیدگاه علامه مجلسی

بحث درباره جایگاه عقل در ادراک و گفتگو از گسترده اعتبار آن در حوزه تحصیل معارف الهی و احکام آن نفیاً یا اثباتاً از مهمترین و مطرح‌ترین مباحث جاری تاریخ بشر است. مقاله‌ی «نقش عقل در معرفت از دیدگاه علامه مجلسی» به بررسی و تحلیل کلماتی از علامه مجلسی پرداخته که ادعا شده است در راستای مطالب فوق قرار دارد. در پرتو تحلیل و ارزیابی کلمات ایشان به حدود اثرگذاری عقل در کسب معرفت و ارزش و اعتبار احکام عقلی آشنا خواهید شد.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نعمانی و مصادر غیبت (5)

محقق معاصر جناب آقای سید محمدجواد شبیری زنجانی، در قسمتهای‌ پیشین‌ از این‌ مقال‌ (که برخی از آنها پیشتر در سایت قرار گرفته است) به‌ شرح‌ زندگی‌ ابوعبدالله‌ نعمانی‌ مؤ‌لف‌ کتاب‌ غیبت ‌و معرفی‌ کتاب‌ وی پرداخته‌اند.
در این‌ قسمت‌ از مقاله «نعمانی و مصادر غیبت»،‌ درباره‌ بحران‌ امامت‌ در عصر غیبت‌ که‌ انگیزه‌ اصلی‌ مؤ‌لف‌ برای تألیف‌ کتاب‌ بوده‌ و نیز پاسخ‌ نعمانی‌ به‌ شبهه‌ طول‌ عمر امام‌ عصر(علیه‌السّلام) توضیحاتی‌ ارزشمندی داده‌اند و سپس‌ انقراض‌ مذاهب‌ انحرافی‌ (پیروان جعفر کذاب) را پس‌ از نعمانی‌ بررسی‌ کرده‌اند. در خاتمه‌ در باره‌ لقب‌ نعمانی‌ بحث و برخی کسانی که به این لقب خوانده شده معرّفی گردیده‌اند.
از آنجا که تمرکز اصلی این شماره از سلسله مقالات، بر پاسخگویی به مدعیات کتاب دکتر مدرسی طباطبای می‌باشد، شماره‌ی پنجم این مقاله در قسمت نقد کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» قرار داده‌ایم.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۶ مهر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مقاله‌ی «منصب امامت مقامی بشری یا فرابشری» نوشته‌ی آقای اصغر غلامی

«منصب امامت مقامی بشری یا فرابشری» عنوان مقاله‌ای است که آقای اصغر غلامی در نقد نظریه‌ی «قرائت فراموش شده» آقای کدیور به رشته‌ی تحریر در آورده است. این مقاله در مجله تخصصی کلام اسلامی چاپ شده است.

برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


زندگی نامه‌ی قاضی نورالله شوشتری معروف به شهید ثالث

«اگر چه قاضی نور الله شیعی مذهب است، اما بسیار به صفت عدالت و نیک نفسی و حیا و تقوا و عفاف و اوصاف اشراف موصوف است و به علم و حلم و جودت فهم و حدت طبع و صفای قریحه و ذکاء مشهور است...» این سخن عبدالقادر بدوانی یکی از علمای اهل سنت است درباره‌ی شهید ثالث، قاضی نورالله شوشتری.
این عالم تمام عمر خود را فدای خدمت به تشیع کرد و در نهایت با دسیسه‌ی مخالفان تشیع به دست حاکم وقت هندوستان مظلومانه شکنجه و شهید شد.
برای آشنایی بیشتر با زندگی نامه‌ی قاضی نورالله شما می‌توانید به بخش «مرزبانان حماسه‌ی جاوید» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مجموعه‌ی ویراستاری شده‌ی 6 جلسه نقد آقای حسن طارمی بر کتاب مکتب در فرآیند تکامل

پیشتر شش جلسه‌ نقد آقای طارمی بر کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته بود. اکنون مجموع این شش جلسه طی مقاله‌ای بر روی سایت تراث قرار گرفته است که از طریق آن به فایل‌های صوتی جلسات نقد هم می‌توانید دسترسی پیدا کنید.
برای مطالعه‌ی این عنوان شما می‌توانید به بخش «مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی کتاب «پاسداران وحی»

کتاب پاسداران وحی نوشته‌ی مرجع فقید آیت الله العظمی فاضل لنکرانی و آیت الله شهاب الدین اشراقی است که توسط آقای محمدتقی خلجی مورد بازنویسی و تحقیق واقع شد است.
این کتاب که به عنوان پاسخی بر شبهات کتاب «شهید جاوید» آقای صالحی نجف‌آبادی نگاشته شده است، طی شش فصل مروری بر موضوع امامت و سپس تمرکز بر علم امام دارد و در نهایت در فصل انتهایی به پاسخ به شبهات پرداخته است.
شما برای مطالعه‌ی خلاصه این کتاب می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مقاله‌ی «ویژگی‌های اساسی امامان(ع) در اندیشه ابن قبه» نوشته‌ی اصغر غلامی
در مواجهه با موضوع امامت، برخی مدعی هستند شیعیان سده‌های نخستین، رویکردی بشری به امامت داشته‌اند و امروزه این اعتقاد به رویکردی اشتباه تغییر کرده است. یکی از عالمانی که با استناد به برخی عبارات متشابه، به عنوان نماینده ی قرائت بشری از امامت معرفی شده، ابن قبه رازی است؛ اما آقای غلامی در مقاله‌ی «ویژگی‌های اساسی امامان(ع) در اندیشه ابن قبه» به تبیین آرای ابن قبه پرداخته و بیان می‌کند که معلوم می‌شود ابن قبه امامان را دارای ویژگی‌های وجوب طاعت، حجیت، منصوص و منصوب بودن از جانب خداوند، علم الهدی، قدرت الهی (معجزه)، و عصمت می‌دانسته است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.
نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتاب «درانتظار ققنوس: کاوشی درقلمرو موعود شناسی و مهدی باوری» در کتابخانه تراث

کتاب «درانتظار ققنوس: کاوشی درقلمرو موعود شناسی و مهدی باوری» اثری است به زبان عربی، نگاشته‌ی آقای سید ثامر هاشم العمیدی که ترجمه و تحقیق آن توسط آقای مهدی علیزاده به انجام رسیده است
این کتاب برای بررسی و مطالعه‌ی انتقادی و پاسخی علمی به کتاب آقای احمد الکاتب و تشکیک های ایشان نسبت به باور مهدویت در شیعه تألیف شده است.
شاید بتوان این کتاب را یکی از بهترین کتاب‌های عرضه شده در نقد دیدگاه‌های آقای کاتب دانست. مروری بر روش محققانه‌ی نویسنده و بهره‌گیری گسترده او از منابع تاریخی اصیل، گویای این دعوی است.
پیش از این معرفی جامعی از این کتاب در پایگاه تراث قرار گرفته بود که از طریق اینجا قابل دسترسی است. اینک متن کامل کتاب نیز به علاقه‌مندان تقدیم می‌شود.
برای دانلود متن کتاب (به صورت PDF فهرست دار) می‌توانید به بخش «کتاب‌خانه» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید. همچنین درصورتی که مایل هستید نسخه‌ی word این کتاب را در اختیار داشته باشید می‌توانید علاوه بر رجوع به کتاب‌خانه، بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345678910111213141516171819202122   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
6 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.