Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

نعمانی و مصادر غیبت (2)

دومین قسمت از سلسله مقالات نعمانی و مصادر غیبت بر روی سایت تراث قرار می‌گیرد.
در این قسمت آقای شبیری بحث مشایخ و شاگردان نعمانی را مطرح کرده است. ایشان در ابتدا فهرست مشایخ نعمانی از خاتمه‌ی مستدرک را نقل کرده، سپس استادانی دیگر جر آنها که در مقدمه‌ی غیبت توانسته‌اند در تاریخ پیدا کنند را نقل کرده‌اند. سپس در ادامه شاگردان نعمانی ذکر شده و در انتها مسئله‌ی سال تناثر نجوم طرح گردیده است و وقایع آن سال به عنوان ملاکی بر تاریخ نگاری مورد تدقیق قرار گرفته است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نسخه‌ی قابل دانلود کتاب «پاسداران وحی»

کتاب «پاسداران وحی» در کتاب‌خانه‌ی تراث قرار گرفته است.
نام کامل کتاب «ائمه اطهار علیهم‌السلام یا پاسداران وحی در قرآن کریم» می‌باشد. نگارندگان این کتاب آیت الله شهاب الدین اشراقی و مرحوم آیت الله محمد فاضل لنکرانی که از چهره‌های شناخته شده‌ی حوزه‌ی دین و فقاهت معاصر هستند، پس از ارائه‌ی توضیحات مبسوطی درباره‌ی امامت از دیدگاه شیعه و استدلال‌های مختلفی پیرامون امامت و شئون آن، در فصل هفتم بصورت تخصصی به طرح نظریات طرح شده از سوی آقای صالحی نجف‌آبادی در کتاب «شهید جاوید» پرداخته‌اند.
ایشان در ابتدا با طرح روایات بسیاری نشان داده‌اند که امام حسین علیه‌السلام از سرنوشت خود و یارانشان اطلاع کامل داشته‌اند. در این راستا هم از روایات پیامبر و هم از عبارات نقل شده در تاریخ از سوی امام حسین علیه‌السلام بهره برده شده است و سرزنش‌هایی که شامل حال عمرسعد قبل از انجام جنایتش شده بوده نیز مورد تذکر واقع شده است. همچنین با استفاده از شئونی که برای امام علیه‌السلام در ابتدای کتاب تعریف شده، مولف عدم اطلاع امام حسین علیه‌السلام از سرنوشت خود را منافی با انبوه نقل‌هایی متقن تاریخی می‌داند.
در انتها باید گفت با جمع‌آوری بسیار دقیق گزاره‌های تاریخی قبل از وقوع حادثه‌ی عاشورا و عبارات ذکر شده در طول این مسیر، تحلیل تاریخی مستحکمی ارائه شده است که پیش‌فرض‌ها و نتیجه‌گیری‌های آقای صالحی نجف آبادی در کتاب «شهید جاوید» را با چالش مواجه می‌کند.

برای دانلود این کتاب شما می‌توانید به «کتاب‌خانه‌ی تراث» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتاب «مفهوم سیال غلو نزد امامیه در 5 سده نخست»

این کتاب در اصل، پایان‌نامه کارشناسی ارشد سیدمحمدهادی گرامی است که اکنون دانشجوی دکترای رشته قرآن و حدیث در دانشگاه امام صادق علیه‌السلام می‌باشد. چکیده این پایان‌نامه را در سایت دانشگاه می‌توان مشاهده کرد (اینجا). در مقدمه این پایان‌نامه، به نوع ارتباط آن با محتوای کتاب دکتر مدرسی طباطبایی اینگونه اشاره شده است که این پایان‌نامه گرچه مستقیما در نقد کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» نوشته نشده است، اما به گزارشی متفاوت از همان دوران مورد بحث در این کتاب می‌پردازد.
در کل، در این پایان نامه می‌توان تئوری‌هایی درباره تاریخ امامیه متقدم یافت، که با تئوری‌های دکتر مدرسی طباطبایی در کتابشان کاملا متفاوت است؛ و می‌توان آن را به عنوان نخستین گام‌ها برای ارائه تئوری رقیبی برای برداشت دکتر مدرسی طباطبایی از تاریخ امامیه متقدم تلقی کرد.
این پایان‌نامه هم اکنون در حال آماده سازی برای چاپ است.

لازم به ذکر است که آقای گرامی هم اکنون در حال پژوهش درباره تاریخ امامیه متقدم‌اند و از جمله بر روی کتابی کلی‌تر در این زمینه کار می‌کنند.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


علم و عصمت امام از دیدگاه اصحاب امیرالمؤمنین(ع)

تحقیق درباره‌ی باورهای اساسی شیعه در موضوع امامت، از مباحث مهمی است که به اصالت و اعتبار این باورها. با مطالعة منابع اولیه می‌توان به این نتیجه رسید که خاستگاه دیدگاه کنونی شیعه دربارة علم و عصمت ائمه(ع)، دیدگاه‌های اصحاب خاص امام علی علیه‌السلام است. آنان امام را حجت خدا و دارای علم الهی گسترده می‌دانستند. اگرچه باید توجه داشت که به دلیل شرایط آن دوره، تازه بودن این مباحث و تفاوت سطح معرفتی افراد، به طور طبیعی تردید‌هایی نیز در میان بعضی مشاهده می‌شود (ولی این امر با نظریاتی مانند ادعای دکتر کدیور در مقاله علمای ابرار فاصله‌ای بسیار عمیق دارد).
آقای سید علی هاشمی بارویکرد تحلیلی و بررسی اسنادی با هدف بررسی جایگاه علم و عصمت امام(ع) از دیدگاه امام علی(ع) مقاله‌ی «علم و عصمت امام از دیدگاه اصحاب امیرالمؤمنین(ع)» را تدوین کرده است.
برای این مقاله شما می‌توانید به «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نصب الاهی امام معصوم از منظر اهل بیت - سید احمد حسینی

مقاله‌ی آقای سید احمد حسینی در پی کشف نظر اهل‌بیت(ع) راجع به نصب الاهی یا انتخاب مردمی مقام امامت می‌باشد. غالب شیعیان، نظر دلایل عقلی و منابع متواتر نقلی، معتقدند که اهل‌‌بیت(ع) منصوب به نصب الاهی هستند. در مقابل، عده‌ای مانند احمد کاتب، با تاثیرپذیری از اهل سنت و زیدیه، می‌گویند که با استناد به منابع خود شیعه، عقیده به نصب الاهی امام باطل است؛ چرا که بر اساس این منابع، اهل‌بیت(ع)، اعتقادی به نصب الاهی امام نداشته‌اند، بلکه ایشان مقام امامت، به خصوص امامت سیاسی. را وابسته به رأی و نظر مردم می‌دانستند و به انتخابی بودن آن قائل بوده‌اند.

این تحقیق، با روش توصیفی ـ تحلیلی و مطالعه منابع روایی نشان می‌دهد که اهل ‌بیت(ع) نه تنها امام معصوم را فردی منصوب از سوی خداوند برای هدایت و رهبری جامعه می‌دانند، بلکه معتقدند خداوند از نظر تکوین نیز به امام معصوم مقام ویژ‌ه‌ای بخشیده، ایشان را به عنوان واسطة نزول نعمت‌های خود به مخلوقات منصوب کرده است. بر مردم واجب است با پذیرش امام معصوم، زمینه حاکمیت وی را فراهم سازند.

این مقاله در دو بخش تنظیم و بر روی پایگاه‌ اینترنتی تراث قرارگرفته است که برای مطالعه‌ی آن می‌توانید به بخش «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا برای مطالعه‌ی بخش اول و بر روی اینجا برای مطالعه‌ی بخش دوم کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


خلاصه‌ای بر مقاله‌ی «نقد کتاب عصای موسی در مساله نفی آگاهی ائمه علیهم السلام از جزئیات وفات خود»

مسأله‌ی علم ائمه علیهم السلام از جمله موضوعاتی است که در مباحث کلامی شیعه مطرح است و از زمان‌های گذشته اعتقاد شیعه بر این بوده که ائمه واجد این علوم بوده‌اند. اما در روزگار ما بعضی افراد این اعتقاد کهن را زیر سوال برده‌اند که گاه به صورت کلی و گاه به صورت جزئی این اتفاق افتاده است. آقای محمدهادی ملازاده در مقاله‌ی «نقد کتاب عصای موسی در مساله نفی آگاهی ائمه علیهم السلام از جزئیات وفات خود» به طرح حالت کلی علم امام و همچنین مورد خاص علم ائمه به جزئیات وفات خود پرداخته‌اند و در وجوه مختلف مسأله را تفسیر کرده‌اند.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «صالحی پژوهی» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نعمانی و مصادر غیبت (1)

اندیشه غیبت امام عصر (عج) و تبیین علت وقوع آن و روشن ساختن ابعاد این حادثه مهم الهی و زدودن ابهامات از چهره تابناک آن، تالیف کتاب‏های بسیاری را به دست دانشمندان قرن‏های نخستین از فرقه‏های مختلف اسلامی سبب شده است. متاسفانه از این کتاب‏های بسیار، تنها اندکی در گذر زمان از گزند حوادث رهیده و به دست ما رسیده است.
اما با بازکاوی منابع موجود می‌توان دریچه‌ای به کتب از دست رفته گشود که به ایجاد مبحث «منبع‌یابی» منجر شده است.
سید محمد جواد شبیری زنجانی به عنوان یکی از فعالان این مبحث، سال‌هاست که به تحقیق و بررسی حول منبع‌یابی پرداخته است و اکنون حاصل تحقیقات ایشان بصورت مقاله در حالت چاپ در مجلات است.
نخستین سلسله این مقالات، با نام «الکاتب النعمانی و کتابه الغیبة‏» در سال 1419 در شماره سوم مجله علوم الحدیث نشر یافت.
ترجمه‌ی این مقاله اکنون در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است که برای مطالعه‌ی آن شما می‌توانید به بخش «مقاله‌های همراستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


زندگی‌نامه‌ی آیت الله مرعشی نجفی

آیت‏الله مرعشی پس از رحلت آیت‏الله‏ بروجردی در سال 1380 قمری در زمره معدود مجتهدانی بود که به عنوان مرجع شیعیان برگزیده شد و از آن پس به عنوان یکی از ارکان اصلی حوزه و جهان تشیع در آمد. برای ایشان به عنوان یکی از بزرگترین مرزبانان حریم تشیع حدود 150 اثر فارسی و عربی شمرده شده است که از جمله می‌توان به کتاب ملحقات الاحقاق، در کلام و عقاید و فضایل ائمه اطهار(ع)، که در تألیف آن به بیش از پنج هزار اثر از منابع اهل سنت مراجعه شده است؛ اشاره کرد. در این کتاب ایشان طی چهل سال به جمع‌آورى و تدوین مطالب پرداخته‌اند و تاکنون ٣٦ جلد آن به اهتمام متولى کتابخانه چاپ و منتشر گردیده است.
برای مطالعه‌ی دقیق‌تر زندگی‌نامه‌ی این مدافع حریم تشیع شما می‌توانید به «مرزبانان حماسه‌ی جاوید رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ یكشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مجموعه‌ی ویراستاری شده‌ی 6 جلسه نقد آقای حسن طارمی بر کتاب مکتب در فرآیند تکامل

پیشتر در 6 سری و بصورت جداگانه گزارش جلسات نقد کتاب مکتب در فرآیند تکامل توسط آقای حسن طارمی در موسسه‌ی نباء بر روی سایت تراث قرار گرفته بود. اکنون فایل PDF مجموعه‌ی این 6 سری سخنرانی بصورت ویراستاری شده و یکجا آماده گردیده است که برای دانلود آن می‌توانید بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ یكشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نسخه‌ی الکترونیکی کتاب «امام علی علیه‌السلام از دیدگاه خلفا» در کتاب‌خانه‌ی تراث قرار گرفت

در بررسی مسئله‌ی دلایل اثبات ولایت و فضایل امیرالمومنین علیه السلام رساله‌های گوناگونی نگاشته شده است که از زبان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و یا دیگر معصومان نکات درخشانی را طرح کرده‌اند. اما در کنار این بیان‌ها، هر یک از متصدیان قبل از امیرالمومنین علیه السلام و چند نفر از متصدیان بعد از او خود به هر علّت و انگیزه اى که بوده اعترافات فراوانى بر صلاحیت همه جانبه امیرالمومنین علیه السلام و حق تقدم او در امر خلافت، بعد از پیامبر در قالب نقل حدیث یا اعتراف شخصى داشته‌اند. با نگاهی به این بیانات محققاً و بدون شک اگر شیعه تمام دلائل حقّ تقدم امیرالمومنین علیه السلام را در رابطه با امر خلافت بلافصل بعد از پیامبر نادیده انگارد و از مطرح نمودن آن دلائل در صحنه بحث و مناظره خوددارى کند، تنها احادیث نقل شده و اعترافات شخصى این عده از رقبا و متصدیان (که پیروانشان یعنى علماى سنى آنها را ضبط و نقل کرده‌اند) بهترین دلیل و محکمترین سند بر مقام امامت مطلقه امیرالمومنین علیه‌السلام بعد از پیامبر صلى الله علیه و آله وسلم مى‌باشد. گوشه‌ای از این اعترافات را آقای فقیه ایمانی در کتاب «امام علی علیه‌السلام از دیدگاه خلفا» جمع آوری کرده‌اند که به مناسبت فرارسیدن 13 رجب، میلاد امیرالمومنین علیه‌السلام در کتاب‌خانه‌ی تراث قرار گرفته است.
برای مطالعه‌ی این کتاب شما می‌توانید به بخش «کتاب‌خانه‌ی تراث» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید. همچنین برای خرید این کتاب می‌توانید به سایت آدینه بوک رجوع کنید

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345678910111213141516171819202122   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
6 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.