Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

نقد نظریه‌ی علمای ابرار

«نقد نظریه‌ی علمای ابرار» عنوان مقاله‌ای است که آیت الله جوادی آملی در پاسخ به مقاله‌ی «علمای ابرار» آقای کدیور نگاشته‌اند. در این مقاله ایشان به بررسی نحوه‌ی مدون شدن اعتقادات به اوصاف خاص ائمه علیهم‌السلام در طول تاریخ پرداخته‌اند. ایشان در قسمتی از مقاله بیان کرده‌اند: «نباید توقّع داشت آن کلامى که در فرمایشات خواجه طوسى هست، یا شوارق مرحوم ملا عبد الرزّاق لاهیجى هست، یا سایر متکلّمان امامیّه هست؛ این گسترش در کلمات هشام بن حکم و هشام بن سالم و این‌ها باشد! ولى آن مواد اولیه‌اش که عصمت ائمه و علم غیب ائمه و منصوص بودن ائمه (علیهم السّلام) است، از همان زمان نزول وحى بوده.»
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی کتاب «دوازده گفتار درباره دوازدهمین حجت خدا»

فهرست سرفصل‌های این کتاب عبارت است از:
1. اثبات وجود حجّت خدا، حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از دیدگاه عقل
2. اثبات وجود حجت خدا (عجل الله تعالی فرجه الشریف) حضرت مهدی از دیدگاه نقل
3. کسانی که با حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ملاقات کرده‌اند
4. اثبات وجود حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)از طریق ظهور و بروز معجزات و کرامات از ناحیه مقدسه آن بزرگوار
5. استغاثه و توسل به خاندان عصمت و طهارات و حضرت مهدی اروحنا فداه
6. پیرامون غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
7. پیرامون طول عمر حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
8. پیرامون مسئله انتظار
9. وظیفه اهل ایمان در زمان غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
10. وقایع قبل از ظهور
11. ویژگی‌های حکومت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
12. پاسخ به سوالات (توضیحی پیرامون چند مورد از علائم حتمی ظهور، دعای ندبه (بحث از سند ، مضامین)، بحثی پیرامون اسماء و القاب ائمه اطهار علیهم السلام، اعتقاد به منجی در سایر ادیان، مهدی واقعی را چگونه بشناسیم؟، یک تفاوت مهم و روشنگر)


برای مطالعه‌ی این کتاب شما می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


بازاندیشی امامت در پرتو عقل و نقل

«بازاندیشی امامت در پرتو عقل و نقل» عنوان مقاله‌ای است که آقای علی ربانی در پاسخ به قسمت‌هایی از مقاله‌ی «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی» آقای کدیور نگاشته‌اند.
ایشان در این مقاله به تبیین عدم انطباق مدعای آقای کدیور با گذاره‌های تاریخی شیعه پرداخته‌اند و مسایلی از قبیل «نص و نصب الاهی در امامت»، «عصمت امام»، «علم امام»، «امام و اسوه‌ی تربیت»، «غلو و غالیان»، «گونه‌های تفویض» و مسایلی دیگر حول موضوع تفویض پرداخته‌اند.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا با کلیک بر روی اینجا به آن دست پیدا کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتاب «شفاء الصدور فی شرح زیارة العاشور»

حاج میرزا ابوالفضل کلانتری تهرانی یکی از عالمان نامدار تهران در عصر قاجار است. وی درس‌های عالی دینی را در محضر میرزای شیرازی، صاحب فتوای تحریم تنباکو، گذرانده بود. یکی از آثار وی کتاب «شفاء الصدور فی شرح زیارة العاشور» است. شاید بتوان این کتاب را یکی از مفصل‌ترین شرح‌هایی دانست که بر زیارت عاشورا نوشته شده است.
نکته‌ی جالب توجه درباره‌ی این کتاب بحث سندی مبسوطی است که درباره‌ی سند زیارت عاشورا آورده است. این بخش مهم حدود هشتاد صفحه از کتاب را در بر گرفته است.
ویژگی دیگر این کتاب تقریظ میرزای شیرازی بر آن است: «... کتاب شریف «شفاء الصدور» الحق کتابی است در نهایت خوبی و تمامیت و متانت و جامع بین مراتب تحقیق و تتبع، و محیط به ذکر فضایل و معارف برای اصناف و طبقات ....»

متن کامل این کتاب (با پاورقی‌های سید ابراهیم شبیری زنجانی) به صورت PDF در «کتابخانه پایگاه» تراث قرار گرفته است. برای استفاده از آن می‌توانید به کتابخانه مراجعه کرده و یا اینجا را کلیک کنید. همچنین برای مطالعه‌ی معرفی‌نامه‌ی کامل این کتاب شما می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ یكشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتاب «شهید آگاه»

زمانی که مرحوم شیخ نعمة الله صالحی نجف‌آبادی کتاب «شهید جاوید» را نشر داد، برخی عالمان دینی نقدها و نظرهایی درباره‌ی آن ابراز کردند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها کتاب «شهید آگاه» بود که از سوی آقای حاج شیخ لطف‌الله صافی گلپایگانی، مرجع تقلید معاصر، به نگارش درآمد.
معرفی‌نامه‌ی و متن کامل این کتاب اکنون در کتابخانه‌ی پایگاه اینترنتی تراث موجود است. برای بهره‌گیری از معرفی‌نامه‌ی این کتاب می‌توانید به بخش «معرفی‌کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید، همچنین برای دانلود متن کامل کتاب می‌توانید به بخش کتابخانه رفته و یا اینجا را کلیک کنید.


نوشته شده توسط: Admin در تاریخ یكشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


اندیشه‌ی امامت در گذر تاریخ (انتقادی بر مقاله‌ی «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی»)

مقاله‌ی «اندیشه‌ی امامت در گذر تاریخ» عنوان پژوهشی است که آقای محمدصفر جبرئیلی بر پایه‌ی تاریخ‌مندی علم کلام و گذاره‌های بیان شده در آن مخصوصا در موضوع امامت انجام داده‌اند. ایشان مقاله‌ی خود را انتقادی بر مقاله‌ی «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی» دانسته‌اند و مسایل مطرح شده در آن مقاله را ناشی از کم دقتی آقای کدیور نسبت به تاریخ‌مند بودن علم کلام و موضوعات امامت می‌دانند.
شما برای مطالعه‌ی PDF این مقاله می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ جمعه، ۰۹ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


میزگرد «نقد و بررسی تطور تاریخی تشیع» در بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل»


در حدود یک سال پیش، میزگردی علمی با عنوان «نقد و بررسی تطور تاریخی تشیع» در بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» از سوی «مجمع عالی حکمت اسلامی» برگزار شد. گزارشی از این برنامه نیز در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفت.
برای دانلود فیلم ـ کم حجم ـ این میزگرد و یا آشنایی با مراکز فروش کتاب ـ متن پیاده شده ـ این نشست، می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ جمعه، ۰۹ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقدی بر نظرات اخیر آقای گنجی پیرامون انکار امام زمان علیه‌السلام


آقای اکبر گنجی اخیراً به طرح مباحثی درباره اعتقادات دینی، از مبدا تا معاد و از قرآن‌شناسی تا امام‌شناسی پرداخته و یکی از ویژگی‌های بحث‌های ایشان، سایه‌افکندن بارز انگیزه‌های سیاسی بر آن‌ها است. آقای جواد محدثین در یادداشتی در سایت تابناک، مطالب طرح شده از جانب آقای گنجی پیرامون امام زمان علیه‌السلام را که در مصاحبه اخیرش با شبکه بی‌بی‌سی طرح کرده، صرف‌نظر از انگیزه‌های سیاسی وی، مورد نقد علمی قرار داده‌است.
برای مطالعه‌ی این نقد و پاسخ‌های آقای محدثین به شبهات آقای گنجی شما می‌توانید با کلیک بر روی اینجا به مقاله در سایت تابناک دسترسی پیدا کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ شنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


پاسخ به شبهه‌ها در زمینه‌ی کتاب کافی

بی‌شک کتاب کافی را می‌توان معتبرترین کتاب در موضوع اعتقادات شیعی دانست. این اعتبار تا آنجا پیش رفته است که علمایی چون مرحوم نائینی در دروس خود بارها نقل کرده‌اند که خدشه در اسناد کتاب کافی کار افراد ناتوان است!
اما چندی است که گروهی از احادیث کتاب کافی دستاویزی شده برای ایراد شک درباره‌ی صحت مطالب این کتاب. گروهی با بررسی سطحی این روایات، تناقض‌هایی را در روایات کافی اعلام می‌کنند، حال آنکه با دقت بیشتر در این احادیث این مسایل مرتفع شده و موضوع بیان شده در حدیث هویدا می‌گردد. مقاله‌ی «پاسخ به شبهه‌ها در زمینه‌ی‌ کتاب کافی» نمونه‌ای است از بیان این دقت‌ها در روایات که به کوشش دکتر منصور پهلوان تهیه گردیده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقلات هم‌رستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ شنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی دو مطلب به عنوان پاسخی به شبهات عزاداری برای سیدالشهدا علیه‌السلام

اقامه‌ی عزا برای سیدالشهدا علیه‌السلام موضوعی بوده که از دیرباز مورد توجه شیعیان قرارداشته و ایشان به فراخور آزادی‌های موجود در هر زمانه به نوعی در انجام آن تلاش کرده‌اند. متعاقباً در مقابل این توجه بسیار زیاد، مخالفان نیز شبهات گوناگونی را به منظور هرچه کم‌رنگ‌تر کردن این علاقه و عزاداری مطرح کرده‌اند که از همان سال‌های بعد از وقوع این حادثه (که عزاداری بسیار محدود بوده) تا امروز ادامه داشته است. به همین منظور و به عنوان پاسخ به برخی از این شبهات، دو عنوان مطلب جدید در کتاب‌خانه پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است.
مطلب اول بخشی از کتاب آقای علی‌اصغر رضوانی است که در آن بطور مستقیم به شبهات عزاداری پرداخته شده است. در این مطلب مسایلی مانند جواز سیاه پوشیدن، عدم ایجاد افسردگی در عزاداری برای سید الشهدا، عدم ایجاد اختلاف در میان امت اسلام در اثر طرح موضوع شهادت امام حسین علیه‌السلام و ... به عنوان پاسخی به شبهات متعاقب آن طرح گردیده است.
دومین مطلب مجموعه‌ای است که با تلاش جمعی از طلاب مشهد جمع‌آوری شده است. این مجموعه به شبهات حول خود واقعه‌ی عاشورا پرداخته و مسایلی مانند علم امام بر شهادتشان، علت زیادی تعداد لشگر دشمنان (در مقابل امکان غلو)، علت طرح این واقعه‌ی دلخراش در مقابل هزاران فاجعه‌ی انسانی دیگر و ... را طرح کرده و پاسخ داده‌اند.
برای مطالعه‌ی این دو مطلب شما می‌توانید به کتاب‌خانه‌ی تراث رجوع کرده و یا به ترتیب بر روی اینجا و اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ شنبه، ۰۵ دی ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345678910111213141516171819202122   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
16 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.