Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

موضوع: نقدهای آراء آقای دکتر محسن کدیور

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.

<   12345   >

آیا «آیا حجیت کتاب نیاز به غیر کتاب ندارد»؟

آقای کدیور در بسیاری از سخنرانی‌های خود به طور اشاره‌وار و طی یکی از سخنرانی‌های خود به طور ویژه، نظر خود درباره‌ی حجیت مستقل قرآن بیان کرده‌بودند.
بر اهل تحقیق مشخص بود که علاوه بر اشکال روشی استدلال ایشان در آن سخنرانی (که از نفی یک تئوری، درست بودن نظر خودشان را نتیجه گرفتند!)، اساس مطالب طرح شده توسط بسیاری از محققین متقدم و معاصر مورد نقد واقع شده‌ بود ولی ایشان هیچ اشاره‌ای به این نقدها نکردند.
اما در کنار نگاشته‌های مفصل دیگران در این باب، تراث نیز به‌صورت تیتروار ایرادات ابتدایی و عملی وارد بر این طرز تفکر را برای استفاده‌ی عمومی مخاطبان محترم طی مقاله‌ای کوتاه جمع‌آوری کرده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به «نقدهای تراث» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۴ آبان ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقدی بر دیدگاه‌های دکتر کدیور در موضوعات «توسل» و «توکل» (جواد علایی)


«توکل» و «توسل»، از سلسله موضوعات مهم بحث برانگیز در حوزه مباحث اعتقادی است. تعریف صحیح این اصطلاحات، چنان که با «توحید» از یک سو، و «اختیار» و «مسوولیت» انسان از سوی دیگر سازگار باشد و حریم هر دو را محفوظ بدارد، از جمله مباحث مشترک مطرح ذیل این عناوین است.
در مقاله حاضر، سلسله مباحثی را که در این موضوعات به ویژه توکل ابراز شده، بازگو و نقد خواهیم کرد. در ضمن مباحث یادشده، تعریف قابل مناقشه ای از «توکل» مطرح و دیدگاهی درباره «توسل» به چالش کشیده خواهدشد.
نقد حاضر ضمنا رویکردی محک زننده به قوت مباحث و استحکام تحلیل های مورد نقد دارد، چرا که شخص ارایه کننده آن مباحث، به بازنگری های فراتری نیز در حوزه اصول عقاید پرداخته است، که سنجشِ توان علمی وی را می طلبد.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «نقدهای دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۸۹
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقدی بر سخنرانی «تاملی در متون اعتقادی»

نقدی بر سخنرانی آقای کدیور با عنوان «تاملی در متون اعتقادی» در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است. در ابتدای مقدمه‌ی این مقاله می‌خوانیم: «جناب آقای دکتر کدیور در چند سال گذشته با طرح موضوع “باز خوانی تشیع” به ارائه تعریفی متفاوت از تشیع پرداخته که اگر چه متضمن تأثیرات فراوانی بر دیدگاه‌های اعتقادی است اما تا کنون آن چه که به عنوان ادله و قرائن این نظریه مطرح گردیده، هیچ همخوانی و تناسبی با ابعاد ادعا نداشته، ضمن این که از نقطه نظر مبانی و قواعد علمی و تخصصی، اشکالات متعددی بر مباحث ایشان وارد است، متأسفانه پاره‌ای از این اشکالات که طی نقدهای مکتوبی ارائه شده، به ندرت با پاسخ ایشان مواجه گردیده؛ مضاف بر این که طرح این گونه موضوعات تخصصی در جلسات سخنرانی موجب شده تا جنبه خطابی و احساسی آن بر جنبه علمی پیشی گیرد؛ چرا که اساساً جلسه سخنرانی عمومی، فاقد فضای لازم برای بررسی فنی چنین مباحثی است. »
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقد نظریه‌ی علمای ابرار

«نقد نظریه‌ی علمای ابرار» عنوان مقاله‌ای است که آیت الله جوادی آملی در پاسخ به مقاله‌ی «علمای ابرار» آقای کدیور نگاشته‌اند. در این مقاله ایشان به بررسی نحوه‌ی مدون شدن اعتقادات به اوصاف خاص ائمه علیهم‌السلام در طول تاریخ پرداخته‌اند. ایشان در قسمتی از مقاله بیان کرده‌اند: «نباید توقّع داشت آن کلامى که در فرمایشات خواجه طوسى هست، یا شوارق مرحوم ملا عبد الرزّاق لاهیجى هست، یا سایر متکلّمان امامیّه هست؛ این گسترش در کلمات هشام بن حکم و هشام بن سالم و این‌ها باشد! ولى آن مواد اولیه‌اش که عصمت ائمه و علم غیب ائمه و منصوص بودن ائمه (علیهم السّلام) است، از همان زمان نزول وحى بوده.»
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


بازاندیشی امامت در پرتو عقل و نقل

«بازاندیشی امامت در پرتو عقل و نقل» عنوان مقاله‌ای است که آقای علی ربانی در پاسخ به قسمت‌هایی از مقاله‌ی «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی» آقای کدیور نگاشته‌اند.
ایشان در این مقاله به تبیین عدم انطباق مدعای آقای کدیور با گذاره‌های تاریخی شیعه پرداخته‌اند و مسایلی از قبیل «نص و نصب الاهی در امامت»، «عصمت امام»، «علم امام»، «امام و اسوه‌ی تربیت»، «غلو و غالیان»، «گونه‌های تفویض» و مسایلی دیگر حول موضوع تفویض پرداخته‌اند.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا با کلیک بر روی اینجا به آن دست پیدا کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


اندیشه‌ی امامت در گذر تاریخ (انتقادی بر مقاله‌ی «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی»)

مقاله‌ی «اندیشه‌ی امامت در گذر تاریخ» عنوان پژوهشی است که آقای محمدصفر جبرئیلی بر پایه‌ی تاریخ‌مندی علم کلام و گذاره‌های بیان شده در آن مخصوصا در موضوع امامت انجام داده‌اند. ایشان مقاله‌ی خود را انتقادی بر مقاله‌ی «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی» دانسته‌اند و مسایل مطرح شده در آن مقاله را ناشی از کم دقتی آقای کدیور نسبت به تاریخ‌مند بودن علم کلام و موضوعات امامت می‌دانند.
شما برای مطالعه‌ی PDF این مقاله می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ جمعه، ۰۹ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تبیین امامت در پرتو قرآن و عترت (بخش دوم و سوم)

بخش پایانی مقاله‌ی نقد امامت در پرتو قرآن و عترت به بررسی دو موضوع علم امام و تفویض می‌پردازد.
آقای نصری بخش علم امام را با عبارت «در احادیث فراوانی بر عالم بودن ائمه(ع) به امور نهانی و غیبی اشاره و تاکید شده است که البته این علم غیب از جانب خداوند به آنها اعطا شده و می‌شود و آنان خود هیچ گونه استقلالی در آن ندارند، ضمن آن که علم غیب ائمه(ع) مطلق نبوده و اموری از جمله علم به آغاز قیامت از آنان نیز پنهان است و جز خداوند نمی‌داند.» شروع کرده و در ادامه تبیین درست علم امام را تشریح کرده‌اند.
ایشان همچنین برای بخش دوم مقاله نیز از روش مشابه‌ی استفاده کرده و با تشریح مسئله‌ی تفویض مردود و مقبول، مرز این دو را مشخص کرده است و شبهه‌ی پیرامون تفویض امور به امام را پاسخ داده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا با کلیک بر روی اینجا آن را مطالعه کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تبیین امامت در پرتو قرآن و عترت (بخش اول)

«تبیین امامت در پرتو قرآن و عترت» عنوان مقاله‌ای است که آقای مهدی نصیری به عنوان پاسخی به مقاله‌ی «بازخوانی امامت در پرتو نهضت حسینی» آقای کدیور نگاشته‌اند. در این مقاله رویکرد اصلی نویسنده اثبات طرح چهار ویژگی خاص ائمه از سوی رسول اکرم است و نشان می‌دهد که این صفات ساخته‌ی دست متکلمان و فقها نیست بلکه تاکید و تبیین شده‌ی نبی مکرم است. همچنین ایشان آیاتی از قرآن را که مقوم این موضوع است نام برده و مورد کاوش قرار داده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


طبقه‌بندی بی‌ثمر - بهزاد حمیدیه

پیش از سلسله مقالات آقای بهزاد حمیدیه در نقد مقاله‌ی علمای ابرار آقای کدیور طی بیست و یک شماره در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفت. پس از این مقاله ایشان با گلایه از عدم توجه آقای کدیور به نقدهای وارده بر تئوری‌شان، مقاله‌ای دیگر در نقد مقاله‌ی «طبقه‌بندى اعتقادات دینی» پرداخته‌اند. آقای حمیدیه مقاله‌ی خود را با این جملات شروع کرده‌اند:
«طبقه‌بندى اعتقادات دینی، نوشتار جدیدى از جناب محسن کدیور است که به عنوان یکى از “چند مقاله بنیادى و مقدماتی” به رشته تحریر در آمده و قرار است تمهیدى روشن‌گر جهت ادامه بحث امامت‌پژوهى و تبیین نظریه «علماى ابرار» باشد.
نگارنده این سطور پیشتر تفصیلاً به بررسى انتقادى مقاله «قرائت فراموش شده، بازخوانى نظریه علماى ابرار، تلقى اولیه اسلام شیعى از اصل امامت» پرداخته است و هرگونه پیشرفت بحث راجع به این نظریه را منوط به پاسخ‌گویى دکتر محسن کدیور به انتقادات مى‌داند. اما به ظاهر، ایشان با نادیده گرفتن خلل‌هاى جدى و بسیار که در نظریه موسوم به «علماى ابرار» موجود است، بر استنتاج خویش که ائمه علیهم‌السلام را به دانشمندانى پرهیزگار و فاقد علم غیب، نصب الهی، خوارق عادت و دیگر ویژگى‌هاى مابعدالطبیعى (فراانسانی) فرو مى‌کاهد و فروکاهش مزبور را به دوران اولیه تشیع منتسب مى‌دارد، اصرار مى‌ورزد. البته این امر هم متعارض با روحیه اندیشمندى و پژوهشگرى است و هم در تقابل با اخلاق حرفه‌ای.»
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقدهای دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


سخنی با آقای کدیور؛ نقدی بر «باز خوانی نهضت حسینی» (محسن بزرگ مقام)

مقاله‌ی نقد آقای محسن بزرگ مقام به سخنرانی «بازخوانی نهضت حسینی» آقای دکتر محسن کدیور در پایگاه‌اینترنتی تراث قرار گرفته است.
در این مقاله سرفصل‌های مورد بررسی توسط آقای کدیور مشخص شده و به تفکیک مورد نقد قرار گرفته است.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «نقد دیگر صاحب‌نظران» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
10 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.