Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

موضوع: مقاله های هم راستا

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.

<   12345   >

حجّیت اخبار آحاد در اعتقادات

نحوه استفاده از روایات آحاد و حجیت روایات آحاد در حوزه‌ی اعتقادات، یکی از سوالات عمومی در مباحث اعتقادی گذشته و امروز است. بی‌درنگ موضع‌گیری ما در قبال این مسأله در شیوه و روش مراجعه‌ی ما به متون عقایدی و نظام کسب عقیده تفاوت‌های بنیادینی ایجاد می‌کند.
آقای حمیدرضا مقصودی در پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد خود (در رشته‌ی علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصول الدین) با نام «حجّیت اخبار آحاد در اعتقادات»، به بررسی حجیت این نوع از اخبار در اعتقادات پرداخته‌اند. مقاله‌ی مستخرج از این پایان‌نامه که در فصلنامه علوم حدیث به چاپ رسیده، هم‌اکنون بر روی سایت تراث قرار گرفته است؛ برای مطالعه آن می‌توانید به بخش «مقاله‌های هم‌راستا» مراجعه کرده یا بر روی اینجا کلیک کنید.


نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


بررسی زیارت عاشورا از نظر سند و جایگاه (آیت الله جعفر سبحانی)

در سال گذشته مقارن با ایام شهادت اباعبدالله الحسین علیه السلام تحقیقی مختصر درباره‌ی صحت سندی زیات عاشورا از آیت الله سیدموسی شبیری زنجانی، بر روی پایگاه‌ اینترنتی تراث قرار گرفته بود که مورد توجه بسیاری از بازدیدکنندگان محترم سایت قرار گرفت.

در همین راستا، امسال نیز تحقیق سندی ارزشمندی را از آیت الله جعفر سبحانی درباره‌ی این زیارت با نام «زیارة عاشوراء: سنداً ومکانةً» ارائه کردیم. مقدمه این تحقیق، مباحث ارزشمندی را در رابطه با رویکرد صحیح به احادیث و مبانی برخی از بحث‌های رجالی پرکاربرد در بر دارد. اصل این تحقیق به زبان عربی است که با کلیک بر روی اینجا می‌توانید متن کامل آن را دانلود نمایید.
ترجمه‌ی فارسی این تحقیق، توسط پایگاه‌ تراث با عنوان «بررسی زیارت عاشورا از نظرگاه سند و جایگاه» انجام گرفته است که با همراه نمایی از مقدمه‌ی آن در اینجا قابل مشاهده است.
همچنین نسخه‌ی انگلیسی این تحقیق که با نام Historical and Jurisprudential Issues Pertinent to the Ziyaratu Àshura توسط آقای Afzal Sumar ترجمه شده است، با کلیک بر روی اینجا قابل دانلود است.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقش عقل در معرفت از دیدگاه علامه مجلسی

بحث درباره جایگاه عقل در ادراک و گفتگو از گسترده اعتبار آن در حوزه تحصیل معارف الهی و احکام آن نفیاً یا اثباتاً از مهمترین و مطرح‌ترین مباحث جاری تاریخ بشر است. مقاله‌ی «نقش عقل در معرفت از دیدگاه علامه مجلسی» به بررسی و تحلیل کلماتی از علامه مجلسی پرداخته که ادعا شده است در راستای مطالب فوق قرار دارد. در پرتو تحلیل و ارزیابی کلمات ایشان به حدود اثرگذاری عقل در کسب معرفت و ارزش و اعتبار احکام عقلی آشنا خواهید شد.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مقاله‌ی «منصب امامت مقامی بشری یا فرابشری» نوشته‌ی آقای اصغر غلامی

«منصب امامت مقامی بشری یا فرابشری» عنوان مقاله‌ای است که آقای اصغر غلامی در نقد نظریه‌ی «قرائت فراموش شده» آقای کدیور به رشته‌ی تحریر در آورده است. این مقاله در مجله تخصصی کلام اسلامی چاپ شده است.

برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نعمانی و مصادر غیبت (2)

دومین قسمت از سلسله مقالات نعمانی و مصادر غیبت بر روی سایت تراث قرار می‌گیرد.
در این قسمت آقای شبیری بحث مشایخ و شاگردان نعمانی را مطرح کرده است. ایشان در ابتدا فهرست مشایخ نعمانی از خاتمه‌ی مستدرک را نقل کرده، سپس استادانی دیگر جر آنها که در مقدمه‌ی غیبت توانسته‌اند در تاریخ پیدا کنند را نقل کرده‌اند. سپس در ادامه شاگردان نعمانی ذکر شده و در انتها مسئله‌ی سال تناثر نجوم طرح گردیده است و وقایع آن سال به عنوان ملاکی بر تاریخ نگاری مورد تدقیق قرار گرفته است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


علم و عصمت امام از دیدگاه اصحاب امیرالمؤمنین(ع)

تحقیق درباره‌ی باورهای اساسی شیعه در موضوع امامت، از مباحث مهمی است که به اصالت و اعتبار این باورها. با مطالعة منابع اولیه می‌توان به این نتیجه رسید که خاستگاه دیدگاه کنونی شیعه دربارة علم و عصمت ائمه(ع)، دیدگاه‌های اصحاب خاص امام علی علیه‌السلام است. آنان امام را حجت خدا و دارای علم الهی گسترده می‌دانستند. اگرچه باید توجه داشت که به دلیل شرایط آن دوره، تازه بودن این مباحث و تفاوت سطح معرفتی افراد، به طور طبیعی تردید‌هایی نیز در میان بعضی مشاهده می‌شود (ولی این امر با نظریاتی مانند ادعای دکتر کدیور در مقاله علمای ابرار فاصله‌ای بسیار عمیق دارد).
آقای سید علی هاشمی بارویکرد تحلیلی و بررسی اسنادی با هدف بررسی جایگاه علم و عصمت امام(ع) از دیدگاه امام علی(ع) مقاله‌ی «علم و عصمت امام از دیدگاه اصحاب امیرالمؤمنین(ع)» را تدوین کرده است.
برای این مقاله شما می‌توانید به «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نعمانی و مصادر غیبت (1)

اندیشه غیبت امام عصر (عج) و تبیین علت وقوع آن و روشن ساختن ابعاد این حادثه مهم الهی و زدودن ابهامات از چهره تابناک آن، تالیف کتاب‏های بسیاری را به دست دانشمندان قرن‏های نخستین از فرقه‏های مختلف اسلامی سبب شده است. متاسفانه از این کتاب‏های بسیار، تنها اندکی در گذر زمان از گزند حوادث رهیده و به دست ما رسیده است.
اما با بازکاوی منابع موجود می‌توان دریچه‌ای به کتب از دست رفته گشود که به ایجاد مبحث «منبع‌یابی» منجر شده است.
سید محمد جواد شبیری زنجانی به عنوان یکی از فعالان این مبحث، سال‌هاست که به تحقیق و بررسی حول منبع‌یابی پرداخته است و اکنون حاصل تحقیقات ایشان بصورت مقاله در حالت چاپ در مجلات است.
نخستین سلسله این مقالات، با نام «الکاتب النعمانی و کتابه الغیبة‏» در سال 1419 در شماره سوم مجله علوم الحدیث نشر یافت.
ترجمه‌ی این مقاله اکنون در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است که برای مطالعه‌ی آن شما می‌توانید به بخش «مقاله‌های همراستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مقاله‎ی حقیقة الایمان شهید ثانی یا ایضاح البیان زین الدین بن محسن عاملی

جناب آقای دکتر کدیور در مقاله‎ی «علمای ابرار» به کتاب «حقایق الایمان» منسوب به شهید ثانی استناد کرده بودند. همچنین جناب آقای دکتر حسین مدرسی طباطبایی نیز در کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» استناداتی به این کتاب داشتند.
محقق و کتاب شناس معاصر، جناب حجت الاسلام و المسلمین مختاری در مقاله‎ی «حقیقة الایمان شهید ثانی یا ایضاح البیان زین الدین بن محسن عاملی» انتساب این کتاب را به شهید ثانی زیر سوال برده و اثبات نموده‎اند که کتابی که به نام حقایق الایمان مشهور شده است در حقیقت همان کتاب «ایضاح البیان» اثر زین الدین بن محسن عاملی عالم هم عصر شهید ثانی است.
برای مطالعه‎ی این مقاله می‎توانید به بخش «مقاله‎های هم‎راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


بازتاب تفکر عثمانی در حادثه‌ی کربلا

یکی از موضوعاتی که حول قیام خونین عاشورا مطرح می‌شود شرکت شیعیان در شهادت امام حسین علیه‌السلام است که با ایراد شبهاتی عزاداری در این واقعه را نیز با چالش روبرو می‌کنند.
آقای محمدرضا هدایت‌پناه در مقاله‌ی «بازتاب تفکر عثمانی در حادثه‌ی کربلا» به بررسی نفوذ تفکر عثمانی در میان شرکت کنندگان در شهادت امام حسین علیه‌السلام پرداخته و مساوی بودن کوفیان شرکت کنند در این واقعه با شیعه بودن آنها را مورد انتقاد قرارداده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله‌ی سه قسمتی شما می‌توانید به بخش «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مقاله‌ی الغیبۀ نعمانی و مقوله‌ی غیبت


"فرضیّه‌ی «تولد ایده‌ی امام غایب در دوران حیرت»، نه تنها فروپاشی مهدویّت، بلکه تمام نظام امامت را هدف قرار داده است. حیرت شیعیان در دوره‌ی بعد از شهادت امام عسکری علیه‌السلام بر خلاف ادّعای مخالفان نه به خاطر عدم وجود فرزند برای حضرت عسکری‌ علیه‌السلام، و نه به خاطر ناشناخته‌ و تعریف ناشدن غیبت می‌باشد. این حیرت ناشی از عدم توجّه شیعیان به احادیثی است که از تک تک ائمّه علیهم‌السلام در طول قرن‌های اول تا سوم صادر شده و در بسیاری از اصول و کتاب‌های راویان مؤلّف، ثبت و نسل به نسل منتقل شده است. با بررسی احادیث باب دهم که بیش از یک پنجم احادیث کتاب الغیبۀ نعمانی را شامل می‌شود، به روشنی تواتر معنوی غیبت صاحب الامر عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه اثبات می‌گردد. بر این اساس، ادّعای ناشناخته و تعریف‌ناشده‌ بودن مقوله‌ی غیبت بعد از شهادت امام یازدهم علیه‌السلام، ادّعایی غیر علمی می‌باشد. "

قسمت بالا چکیده‌ای از مقاله‌ی آقایان دکتر کاظم قاضی زاده و دکتر علیرضا مختاری در فصلنامه علوم حدیث و با عنوان «الغیبة نعمانی و مقوله‌ی غیبت» است، که در آن دیدگاه‌هایی از آقایان دکتر عبدالکریم سروش، دکتر مدرسی طباطبایی و احمد کاتب را مورد نقد قرار داده‌اند.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقالات مرتبط» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۸۹
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
12 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.