Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

موضوع: مقاله های هم راستا

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.

<   12345   >

مهدویت در قرآن: آیات مختص

سومین بخش از مجموعه مقالات «مهدویت در قرآن» با محوریت «آیات مختص» در پایگاه انترنتی تراث قرار گرفته است. در این مقاله، آقای دکتر تاجری به بررسى آیاتى مى‌پردازد که روایات متون حدیثى شیعه‌ى امامیّه، آن‌ها را مربوط به امام مهدى علیه‌السلام می‌دانند. در این گفتار، 54 آیه از قرآن و 56 روایت از امامان معصوم علیهم‌السلام آمده، که در چهار بخش تقسیم شده است: تفسیر ظاهر آیات، تأویل باطن آیات، تعیین مصداق، تمثّل و استشهاد.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقاله‌های همراستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


سیمای غیبت در روایات و آثار متقدمان شیعه

یکی از مسایل مهم در تاریخ سیاسی شیعه، مواجهه ی شیعیان با موضوع غیبت امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف است. مطالعات در روایات و قرائن به جامانده نشان دهنده ی چاره جویی متنوع امامان شیعه علیهم السلام و نیز دانشمندان این مکتب است.
دکتر مجید معارف در مقاله ی «سیمای غیبت در روایات و آثار متقدمان شیعه» گزارش کوتاهی از اهم اقداماتی که جهت توجیه و تثبیت اصل پدیده ی غیبت و نیز چگونگی مواجهه با این پدیده و اداره ی امور شیعه در شرایط و عصر غیبت انجام گرفته است را ارائه کرده اند.
برای مطالعه ی متن کامل این مقاله شما میتوانید به بخش مقاله های همراستا رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقدی بر نظرات اخیر آقای گنجی پیرامون انکار امام زمان علیه‌السلام


آقای اکبر گنجی اخیراً به طرح مباحثی درباره اعتقادات دینی، از مبدا تا معاد و از قرآن‌شناسی تا امام‌شناسی پرداخته و یکی از ویژگی‌های بحث‌های ایشان، سایه‌افکندن بارز انگیزه‌های سیاسی بر آن‌ها است. آقای جواد محدثین در یادداشتی در سایت تابناک، مطالب طرح شده از جانب آقای گنجی پیرامون امام زمان علیه‌السلام را که در مصاحبه اخیرش با شبکه بی‌بی‌سی طرح کرده، صرف‌نظر از انگیزه‌های سیاسی وی، مورد نقد علمی قرار داده‌است.
برای مطالعه‌ی این نقد و پاسخ‌های آقای محدثین به شبهات آقای گنجی شما می‌توانید با کلیک بر روی اینجا به مقاله در سایت تابناک دسترسی پیدا کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ شنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


پاسخ به شبهه‌ها در زمینه‌ی کتاب کافی

بی‌شک کتاب کافی را می‌توان معتبرترین کتاب در موضوع اعتقادات شیعی دانست. این اعتبار تا آنجا پیش رفته است که علمایی چون مرحوم نائینی در دروس خود بارها نقل کرده‌اند که خدشه در اسناد کتاب کافی کار افراد ناتوان است!
اما چندی است که گروهی از احادیث کتاب کافی دستاویزی شده برای ایراد شک درباره‌ی صحت مطالب این کتاب. گروهی با بررسی سطحی این روایات، تناقض‌هایی را در روایات کافی اعلام می‌کنند، حال آنکه با دقت بیشتر در این احادیث این مسایل مرتفع شده و موضوع بیان شده در حدیث هویدا می‌گردد. مقاله‌ی «پاسخ به شبهه‌ها در زمینه‌ی‌ کتاب کافی» نمونه‌ای است از بیان این دقت‌ها در روایات که به کوشش دکتر منصور پهلوان تهیه گردیده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقلات هم‌رستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ شنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تفسیر قرآن در پرتو قرآن و عترت (دکتر منصور پهلوان)

رساله‌ی تالیفی آقای دکتر منصور پهلوان پیرامون تفسیر قرآن با توجه به قرآن و عترت در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است. نویسنده در این رساله، ابتدا تیمّن به حدیث ثقلین نموده و اسناد و مضامین این حدیث را مورد بررسی قرار داده است. و در مقام اثبات این کلام است که قرآن کریم، نیازمند تبیین پیامبر اکرم و ائمه اطهار علیهم السلام می‌باشد. و تفسیر صحیح قرآن کریم، بایستی با استمداد از عترت و اهل بیت پیامبر اکرم علیهم السلام، صورت گیرد.
در ادامه‌ی این گفتار، وی کلام ناروایی که از اندیشه ناقص بشری نشأت گرفته است و قرآن را در دلالت خود مستقل و بی‌نیاز از تبیین غیر می‌داند، مورد بررسی و تحلیل عقلی و نقلی قرار داده است. نهایتاً رساله با بیان مرحوم شیخ الفقهاء المتأخرین مرحوم شیخ مرتضی انصاری به پایان رسیده است.
برای مطالعه‌ی محتوای این رساله می‌توانید به بخش «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مهدویت در قرآن; آیات متبع

آقای دکتر غلامحسین تاجری، در مقاله‌ی «مهدویت در قرآن; آیات متبع» ـ که هدف آن، نشان دادن ریشه‌های استوار عقیده‌ی مهدویت در قرآن است ـ بخشی از آیات قرآن را که در باب مهدویت است، مطرح می‌کند. وی این گروه آیات را، «آیات متّبع» نامیده. یعنی آیاتی که روایات مربوط به مهدویت ذیل آن‌ها، در منابع شیعی از منابع سنی نقل شده (قسمت اوّل) و آیاتی که روایات مربوط به مهدویت ذیل آن‌ها، در منابع سنی از منابع شیعی نقل شده است (قسمت دوم). قسمت دوم خود به چند بخش تقسیم شده است: تفسیر ظاهر آیات، تاویل باطن آیات، تعیین مصداق، تمثل و استشهاد. در این گفتار در مجموع، 36 آیه و 74 روایت، از میان آیات و روایات فراوان مهدویت، انتخاب شده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


درباره‌ی وحدت اسلامی - قسمت سوم (آیت الله محمد سند)

دو موضوع جایگاه و اعتبار صحابه در میان مسلمانان و نیز فتوحاتی که در جنگ‌های بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله رخ داده است، از دلایل مهمی است که موجب اعتبار بخشی تمام صحابه و مسلمانان صدر اسلام گشته است.
آیت الله محمد سند در سومین قسمت از نقد خود بر مقاله‌ی وحدت اسلامی دو موضوع بالا را با استناد به شواهد قرآنی و تاریخی به چالش کشیده و نشان داده است که هیچ‌یک از این موضوعات دلیلی بر فضیلت تمامی افراد آن زمان ایجاد نمی‌کند و برای رسیدن به وحدت اسلامی نمی‌توان از این مداخل برای توجیح وارد شد.
برای مطالعه‌ی دقیق مطالب این بخش شما می‌توانید به «مقاله‌های همراستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


درباره‌ی وحدت اسلامی - قسمت دوم (آیت الله محمد سند)

قسمت دوم مقاله‌ی آیت الله سند که پاسخی به نظرات آیت الله واعظ زاده‌ی خراسانی است، بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است.
ایشان با خارج کردن موضوع خلافت بعد از پیغمبر از یک موضوع تاریخی و ارائه‌ی تبیینی که آن را برای هر زمان کاربردی می‌داند، مقاله خود را ادامه دادنده‌اند.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «مقاله‌های همراستا» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


درباره‌ی وحدت اسلامی - قسمت اول

وحدت اسلامی و قرائت‌های مختلف آن از جمله موضوعاتی است که اندیشمندان بسیاری راجع‌به آن گفتگو کرده‌اند.
از جمله‌ی این نظرها، بیانات «آیت الله واعظ زاده خراسانی» است که در مجله‌ی هفت آسمان به چاپ رسید. در شماره‌ی دیگری از این مجله «آیت الله محمد سند» نسبت به بیانات آقای واعظ زاده اعتراضاتی را ابراز نموده‌اند و نگرش ایشان به موضوع وحدت اسلامی را زیر سوال برده‌اند. مقاله‌ی «درباره‌ی وحدت اسلامی» به این مجموع نظرات پرداخته است که در سه قسمت بر روی پایگاه‌ اینترنتی تراث قرار می‌گیرد.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «مقاله‌های همراستا» رجوع کنید و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مهدویت در قرآن - آیات مشترک (دکتر غلامحسین تاجری نسب)

موضوع مهدویت و اصالت قرآنی آن یکی از بحث‌های بسیار طولانی است که بین شیعیان و دیگر مذاهب اسلامی جریان دارد. دکتر غلامحسین تاجری‌نسب طی مقاله‌ای به بررسی این بحث پرداخته‌اند.
نویسنده در این گفتار ابتدا ضرورت رجوع به تفسیر اثری / مأثور برای موضوع خود را ثابت می‌کند، سپس آیات مربوط به امام مهدی علیه السلام را که در قرآن آمده، به چند گروه تقسیم می‌کند: آیات مشترک، آیات متبع و آیات مختص.
برای مطالعه‌ی کامل این مقاله می‌توانید به بخش مقاله‌های همراستا در سایت رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۰۲ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
17 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.