Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

موضوع: مقاله های هم راستا

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.

<   12345   >

ولایت تکوینی چهارده معصوم علیهم‌السلام - آیت الله شیخ محمد علی اراکی

«و بدان که مراد ما معاشر شیعه‌ی اثناعشریه از ولایت مطلقه در تکوینیات نسبت به چهارده معصوم علیهم السلام، آن نیست که نصاری درباره‌ی مسیح علی نبینا و آله و علیه السلام معتقدند که خدا حلول کرده در جسم او مانند روغن در بادام، یا متحد شده با هیکل او، و نه آن است که حکماء قائلند که ربط حادث به قدیم نشاید الا به توسط واسطه که متوسط بین مادی و مجرد باشد؛ بلکه مراد این است که خدای تعالی قرارداده است ایشان را مظهر قدرت کامله‌ی خود، و قبض و بسط امور را به ید ایشان داده که آنها قدرت بر کل شیئی دارند و متصرف در جمیع کونیّات می‌باشند ...» این جملات بخشی از مقاله‌ی مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ محمد علی اراکی است که برای تبیین مسئله‌ی ولایت تکوینی چهارده معصوم نگاشته شده است.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله می‌توانید به بخش «مقالات همراستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


مقاله‌ی مهدی(عج) در آئینه‏ی روایات

«مهدی(عج) در آئینه‏ی روایات» عنوان مقاله‌ای است که بصورت برداشتی از سخنرانی حضرت استاد میلانیدر ماه مبارک رمضان پیرامون امام مهدی(عج) تهیه شده است. در این نوشتار نقاط اشتراک مسلمانان درباره‏ی حضرت مهدی(عج) بیان شده و برخی از احادیث مورد اتفاق شیعه و اهل سنت بررسی می‏شود و در ادامه به برخی سؤالات در زمینه مهدویت پاسخ داده شده و معنا و مفهوم حدیث شریف (افضل الاعمال انتظار الفرج) تبیین می‏شود.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «مقالات هم‌رستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ یكشنبه، ۲۱ تیر ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


بررسى سندى زیارت جامعه کبیره

«بررسی سندی زیارت جامعه» مقاله‌ای است که توسط آیت الله محمد سند به منظور شفاف‌سازی وضعیت رجالی زیارت جامعه است. در این مقاله آقای سند با گفتگویی ابتدایی در مسئله‌ی رجال، به رویکرد «تقلید در علم رجال با رجوع کورکورانه به عناوین کتب رجالی» که اکنون مرسوم شده پرداخته‌اند. در مطالعه‌ی این رویکرد ایشان به اکتفای تنها به کتب رجالی متقدم اعتراض کرده‌اند و باب شناخت راویان حدیث در زمان حاضر را منحصر در رجوع به این کتاب‌ها نمی‌دانند.
در ادامه‌ی این مقاله آقای سند به بررسی وضعیت رجالی «موسى بن عمران نخعى»، در سلسله رجال این زیات پرداخته است و نظراتی پیرامون معرفی و وثاقت وی ارائه کرده است.
برای مطالعه‌ی کامل این مقاله شما می‌توانید به بخش «مقالات مربوط» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


بررسى محتوایى زیارت جامعه کبیره - آیت الله محمد سند

زیارت جامعه کبیره داراى مضامین عالیه و معارف بلند دینى است که در این معارف، اهل بیت علیهم السلام واسطه‌ی فیض الهى معرّفى شده و مقام‌ها و فضائلى براى ایشان بیان شده است.
برخى با توجّه به این مقام‌ها، پرسش‌هایى را مطرح کرده‌اند؛ از جمله: منافات ظاهرى عبارت «و إیاب الخلق إلیکم و حسابهم علیکم» و ظواهر آیات قرآن.
آیت الله محمد سند در این مقاله، نظریّه‌ی جسم‌انگارى و بطلان آن را مطرح کرده و مباحث مرتبط با صفات الهى، تجلّى صفات الهى از طریق مخلوقات برتر، نفى تعطیل و نفى تشبیه و پیامد‌هاى نفى تعطیل و ارتباط نفى تشبیه و پیامد‌هاى نفى تعطیل مطرح و ارتباط نفى تشبیه به بحث معاد و حساب‌رسى اعمال در معاد را تبیین کرده‌اند. تفاوت دیدگاه مکتب اهل بیت در صفات الهى با سایر مکاتب نیز بیان شده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش مقاله‌های هم‌راستا رجوع کرده و یا برای بخش اول بر روی اینجا و برای بخش دوم (ادامه همان مقاله) بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تدوین حدیث - آیت الله بروجردی

«علم حدیث و شاخه‌های آن از شریف‌ترین اقسام علوم دینی است که اهمیت و شأن و شرف آن بر کسی پوشیده نیست. بلکه می‌توان گفت تحصیل علم حدیث، از اهم واجبات است، زیرا قرآن کریم شرایع را بر سبیل اجمال بیان فرموده و شناخت اصول و فروع دین در پرتو روایت و حدیث و بیان پیامبر اکرم - صلی الله علیه و آله - صورت تحقق می‌پذیرد.»

متن فوق قسمتی از مقاله‌ی «تدوین حدیث» نوشته مرجع فقید، آیت الله بروجردی است، که توسط دکتر منصور پهلوان ترجمه شده است. برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به «مقالات هم‌راستا» رجوع کرده یا بر روی اینجا کلیک کنید.
نوشته شده توسط: Admin در تاریخ جمعه، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


علم غیب امام


مسئله‌ی علم غیب امامان علیهم‌السلام، از جمله موضوع‌هایی است که بسیار مورد گفتگو در بین عالمان قرار گرفته است. اختلاف بر سر خواستگاه‌ها و مشخصات این علم از گذشته تا کنون بحث‌های بسیاری را رغم زده است.
در مقاله‌ی «علم غیب امام علیه‌السلام» آقای حسن یوسفیان به بررسی و طبقه‌بندی موضوعات پیرامون علم غیب پرداخته و با ارائه‌ی شواهدی سعی در ارائه‌ی بیانی درست از آن داشته است. برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقش عالمان شیعه در تبیین مسئله‌ی غیبت


هفتمین نشست اندیشه‌های جاوید، در مهرماه سال جاری، مصادف با آخرین شب قدر در تالار علامه امینی با حضور مهندس حسن طارمی، با موضوع نقش عالمان شیعه در تحکیم و تبیین مسئله‌ی غیبت امام عصر عجل ‌الله تعالی فرجه الشریف، برگزار شد.
برای مطالعه‌ی گزارش این نشست می‌توانید به بخش «مقاله‌های هم‌راستا» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


غلو


آقای نعمت الله صفری فروشانی، در طی مقاله‌ی غلو به بررسی این موضوع بصورت دقیق پرداخته و از زوایای گوناگونی مانند خواستگاه‌های اجتماعی، روانی، تاریخی و ... آن را مورد بازبینی قرار داده‌اند. علل شکل‌گیری مسئله‌ی غلو در قرون اولیه‌ی اسلام، موضوعی است که می‌توان با مطالعه‌ی این مقاله به آن دست‌یافت.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «مقالات مربوط رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تاریخ نگارش در موضوع غیبت (بخش دوم)


بخش دوم مقاله‌ی آقای ابراهیم امینی بر روی پایگاه تراث قرار گرفته است. در این بخش کتب نوشته شده بعد از غیبت امام زمان علیه السلام مورد بررسی قرار گرفته است.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به «مقالات همراستا» رجوع کرده یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


بررسی سیر نگارش احادیث در شیعه


«شیعه به تبعیت از پیامبر و ائمه هدی علیهم السلام از همان آغاز اسلام شروع به نگارش احادیث کرد و از زمان امام علی علیه السلام تا عصر امام حسن عسکری علیه السلام هزاران کتاب روایی به نگارش درآورد؛ بنابراین روایات شیعی در مقایسه با احادیث اهل سنت از اصالت بیشتری برخوردار است.»
متن فوق قسمتی از مقاله‌ی «بررسی سیر نگارش احادیث در شیعه» است.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به «مقالات همراستا» رجوع کرده یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۸۷
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   12345   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
11 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.