Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

موضوع: نقدهای کتاب مکتب در فرآیند تکامل

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.

<   1234   >

گزارشی از جلسات نقد و بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» - قسمت چهارم
قسمت چهارم گزارشی از جلسات نقد و بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» بر روی پایگاه تراث قرار گرفت.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.
نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۸۹
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


گزارشی از جلسات نقد و بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» - قسمت سوم

موضوع سومین بخش از جلسات نقد کتاب مکتب در فرایند تکامل آقای طارمی به نقد و بررسی قسمت اعظمی از فصل اول کتاب مزبور که تحت عنوان «حقوق و مسؤولیت‌ها» می‌پردازد. آقای مدرسی این فصل از کتاب خود را به مروری کوتاه بر تاریخ تشیّع تا ابتدای دوران غیبت صغری اختصاص داده‌اند.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۸۹
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتابی که بهانه‌‌ دست اکبر گنجی شد

آقای اکبر گنجی در مصاحبه اخیر خود با bbc ، انکار امام زمان(عج) را به کتاب مکتب در فرآیند تکامل نسبت داده است. عبارت وی چنین بود: «در کتاب مهم آقای مدرسی، "مکتب در فرآیند تکامل" نشان داده شده که هیچ گونه شاهد تاریخی مبنی بر وجود فردی به نام امام دوازدهم وجود ندارد و شیعیان هم پس از گذشت چهارده قرن، حتی یک دلیل هم ارایه نکرده اند که موجودی به نام امام زمان وجود دارد.» بررسی این جمله و ذکر نکاتی پیرامون کتاب مکتب در فرآیند تکامل، موضوع مقاله‌ای است که آقای دکتر جواد محدثین در سایت تابناک منتشر کرده‌اند. متن این مقاله اکنون در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است که شما با رجوع به بخش «مکتب در فرآیند تکامل» و یا کلیک بر روی اینجا می‌توانید آن را مطالعه کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۴ فروردین ۱۳۸۹
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


میزگرد «نقد و بررسی تطور تاریخی تشیع» در بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل»


در حدود یک سال پیش، میزگردی علمی با عنوان «نقد و بررسی تطور تاریخی تشیع» در بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» از سوی «مجمع عالی حکمت اسلامی» برگزار شد. گزارشی از این برنامه نیز در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفت.
برای دانلود فیلم ـ کم حجم ـ این میزگرد و یا آشنایی با مراکز فروش کتاب ـ متن پیاده شده ـ این نشست، می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ جمعه، ۰۹ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تاملی در کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» (محمود هدایت‌افزا)

«تاملی در کتاب مکتب در فرآیند تکامل» عنوان مقاله‌ای است که آقای هدایت افزا به عنوان نقدی کلی بر کتاب مکتب در فرآیند تکامل تگاشته‌اند. در این مقاله ایشان ابتدا مسئله‌ی عصمت ائمه علیهم‌السلام را به میان کشیده‌اند و نشان‌داده‌اند که این مسئله از زمان پیغمبر صلی الله علیه و آله مطرح بوده و نظریه‌ی طرح شده در کتاب مکتب نمی‌توند صحت داشته باشد. سپس ایشان دقت‌های راویان شیعه در طول دوران حدیث نگاری را با ذکر مثال‌هایی بیان کرده‌اند تا نشان دهند ساده‌انگاری در کار راویان شیعی نبوده و آنها با دقت روایات را انتخاب و مکتوب می‌کردند. در نهایت نیز موضوع اجتهاد در بین علمای شیعه مطرح شده و ایراداتی به نحوه‌ی طرح این موضوع از سوی کتاب مکتب در فرآیند تکامل بیان شده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۰۳ دی ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نقض بی‌طرفی در کتابِ «مکتب در فرآیند تکامل»

آقای مهدی چهل‌تنی در مقاله‌ی «نقض بی‌طرفی در کتاب (مکتب در فرآیند تکامل)» موضوع غیرعلمی بودن روش تحقیق کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» را مطرح کرده‌اند و تاکید دارند که نویسنده بیشتر قصد اثبات پیش‌فرض‌های خود را داشته نه اینکه کتابی تحقیقی نگاشته باشد. ایشان در چکیده‌ی مقاله‌ی خود بیان داشته‌اند: «حکایت مولف محترم «مکتب در فرآیند تکامل»، درست حکایت سازندگان فلسفه‌ی تاریخ است. ایشان ظاهراً قبلاً فرضیه‌ای داشته‌اند که: «مفوضه، متون حدیثی شیعه را به شدت آلوده کرده‌اند و کتاب‌ها را تغییر داده‌اند و عقاید را به نفع خود برگردانده‌اند.»؛ سپس در تاریخ تفحص کرده و آنچه به نفع این فرضیه و الزامات و حواشی آن بوده است، جمع‌آوری کرده و از مابقی عموماً چشم پوشیده است.
بی‌احتیاطی‌های مولف کم و کوچک نیست، خصوصاً که از هر یک از آنها نتیجه‌های بزرگی در کتاب خود گرفته‌اند. ارجاعات کتاب و پاورقی‌ها بعضی درست – شاید اکثریت – و بعضی نادرست است و خصوصاً تاکید می‌کنم: وافی به مقصود نویسنده و جستجوی خواننده نیست. »
برای مطالعه‌ی این مقاله شما می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۱۸ آبان ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


گزارشی از جلسات نقد و بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» - قسمت دوم

موضوع دومین بخش از جلسات نقد کتاب مکتب در فرایند تکامل آقای طارمی مروری بر تاریخ شیعه از زمان امیرالمومنین علیه‌السلام تا امام صادق علیه‌السلام است. آنچه آقای مدرسی در این بخش ارائه کرده‌اند مفهوم اولیه شیعه است و ایشان شاهد مثال‌هایی برای نظریه خود آورده‌اند که مورد اعتراض آقای طارمی قرار گرفته است و گاه به منابع دیگری برای روشن شدن مفهوم تشیع در آن زمان اشاره شده است.
برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


گزارشی از جلسات نقد و بررسی کتاب «مکتب در فرآیند تکامل» - قسمت اول

چندی قبل متن کامل یک شماره از سلسله نقدهای حجت الاسلام و المسلمین استاد حسن طارمى‌راد با نام «بررسی تحلیلی مکتب در فرآیند تکامل - مقدمه» در سایت تراث قرارگرفت. که با استقبال زیاد مخاطبان سایت مواجه شد. مجموعه گزارش‌هایی از این سلسله نقدها با عنوان «گزارشی از جلسات نقد و بررسی کتاب مکتب در فرآیند تکامل»، در فصلنامه «سفینه» منتشر شده است که به مرور بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار می‌گیرد.
اولین بخش از این مجموعه اکنون آماده شده است و برای مطالعه‌ی آن می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرایند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ دوشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


تاملی در "مکتب در فرایند تکامل"
مقاله‌ی «تاملی در مکتب در فرایند تکامل» نوشته‌ی «محمد صفر جبرئیلی» به بررسی چندین عنوان مطرح شده در کتاب مکتب در فرآیند تکامل پرداخته است. عنواین زیر از کتاب مکتب در فرآیند تکامل، در این مقاله مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است:
1. پیشنهاد نظریه‌ی «عصمت ائمه» و هشام بن حکم
2. اصرار بر وانمود کردن ائمه به عنوان موجوداتی فوق طبیعی
3. استناد نادرست به دیدگاه شخصیت‌ها
4. برداشت ناقص از متن روایت

کلمات کلیدی: نظریة عصمت و هشام بن حکم، علم غیب و ابن قبه، ولایت تکوینی و تصوف، هشام بن حکم و تجسیم، سهوالنبی و الامام و عالمان قم، شیعه و معتزله، عصر ائمه و مخالفت با بحث‌های کلامی، مفوضه، غلات

برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ سه شنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


پاسخ آقای دکتر طارمی به جوابیه آقای دکتر مدرسی طباطبایی

مقاله‌ی پاسخ آقای دکتر طارمی به جوابیه‌ی دکتر مدرسی طباطبایی بر روی پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفت.
این مقاله به نقل از سایت «کتابخانه‌ی تخصصی تاریخ ایران و اسلام» آورده شده است.
در این مقاله موضوع مبانی اولیه‌ی مفروض از جانب آقای دکتر مدرسی طباطبایی مورد بررسی دوباره قرار گرفته است و توضیحاتی پیرامون اهمیت انتخاب منابع و ذکر آنها، آشفتگی در قبول یا رد محتوای منابع از سوی آقای مدرسی طباطبایی، مشخص نکردن معیارها و تمایزات صفات به اصطلاح فوق بشری، عدم سازگاری در روش پالایش احادیث کتب رجالی و مواردی از این قبیل ارائه شده است.
برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله می‌توانید به بخش «نقد مکتب در فرآیند تکامل» مراجعه کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


<   1234   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
5 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.