Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

موضوع: کتابخانه تراث

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.

    123   >

کتاب «مظلوم‌ترین پیامبر» در کتاب‌خانه‌ی تراث

سیدعلیرضا حسینی در پیشگفتار کتاب «مظلوم‌ترین پیامبر» انگیزه‌ی خود از نگارش این کتاب را اینگونه بیان می‌کند:
بزرگ‌ترین ماتم و مصیبت با رحلت بزرگ‌ترین موجود عالم هستی ـ بعد از خداوند عزّوجلّ ـ در عالم تحقق یافت.
«أصَبنا بِکَ یا حَبیبَ قُلوبِنا فَما أعظم المُصیبةِ حَیثُ فَقَدناک وَ حَیثُ انقَطَعَ عَنّا الوَحیُ»
امّا آن‌گاه می‌توان به عمق مصیبت جان‌گداز حضرت محمّد بن عبدالله6 پی برد که به شعله‌های آه سوزانی که از قلب مطهّر آن رحمة للعالمین و آن کوه صبر و استقامت زبانه می‌کشد توجه کرد.
این شعله گاه به صورت آیات قرآنی و کلام الهی زبانه می‌کشید:
(وَمَا کَانَ لَکُمْ أَن تُؤْذُوا رَسُولَ اللَّهِ ...)
«حق ندارید رسول خدا را بیازارید!»
(لَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ آذَوْا مُوسَی)
«مانند آنان که موسی را اذیت می‌کردند نباشید!»
(یَا قَوْمِ لِمَ تُؤْذُونَنِی وَقَد تَّعْلَمُونَ أَنِّی رَسُولُ اللَّهِ إِلَیْکُمْ)
«ای مردم چرا مرا می‌آزارید و حال آن‌که به‌طور حتم می‌دانید که من فرستاده‌ی خدا به سوی شمایم؟»
و گاه سخنان خودِ وی این شعله را می‌افروخت
«مَا أوذِیَ نَبیٌّ بِمِثلِ مَا أوذیتُ»
«هیچ پیامبری هم‌چون من آزار ندید»
این شعله‌ها قلب هر مسلمان غیوری را آتش می‌زند. همان‌گونه که پس از 1410 سال از افول خورشید تابناک رسالت، هم‌چنان نور هدایتش روز به روز فروزان‌تر می‌گردد، خاطره‌ی داغ رحلت جان‌کاهش قلب پیروانش را می‌فشرد، شعله‌های آه آتشین مظلومیتش بر روح و روان عاشقانش اخگر می‌افکند.
در ایام سوگواری رحلت آن سید کائنات که قلوب همه‌ی مسلمانان را هاله‌ی غم فراگرفته بود، بر آن شدم تا تفسیری بر شعله‌های آه سوزان قلب آن بزرگترین مظلوم عالم بنگارم، اما چون در کنار دریای بی‌کران جفای به سیّد انام قرار گرفتم دیدم، به دشواری می‌توان نمی از یم مصیبت مظلومیت آن سرور را به رشته‌ی تحریر در آورد.
چون با توجه به اعتقاد اهل سنت به عدالت تمامی صحابه‌ی پیامبر اکرم باور این مظلومیت برای آنان مشکل‌تر به نظر می‌رسید، کوشیدیم تا به این مظلومیت از دریچه‌ی آیات قرآنی و منابع معتبر اهل سنت بنگریم.


برای دانلود این کتاب شما می‌توانید به کتابخانه‌ی تراث رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


زیارت عاشورا فراتر از شبهه (آیت الله میرزا جواد تبریزی)

مرجع فقید میرزا جواد تبریزی از جمله علمای متاخر بود که تلاش‌های بسیاری برای حفظ شعائر شیعی صورت دادند. این مرجع بزرگ در این زمینه سفارش‌ها و توجهات مکرری داشتند تا آن‌جا که در ابتدای وصیت‌نامه‌ی خود این‌گونه آورده‌اند:
«... این ناقابل نصیحتی دارم که در طول حیاتم سعی کرده‌ام قبل از آنکه نصیحتی متوجه کسی کنم، خود بدان عمل کرده باشم. بر تمام مومنین است با دل و جان از مسلمات مذهب حق دفاع کنند و هیچ‌گاه اجازه ندهند بعضی با القاء شبهه، عوام از مؤمنین را فریب دهند، خصوصاً در مسائل شعائر حسینیه که تشیع به واسطه‌ی آن زنده است، حفظ شعائر اهل بیت علیهم‌السلام حفظ مذهب بر حق تشیع است. در آن کوتاهی نکنید که مسؤول هستید.»

مساله‌ی عزاداری عاشورا نیز به عنوان یکی از مهمترین شعائر شیعی همواره مورد توجه ایشان بوده است.
کتاب «زیارت عاشورا فراتر از شبهه» مجموعه‌ای از گفتارها و نوشته‌های این مرجع فقید است که در آن، زیارت عاشورا از نگاه یک فقیه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این مجموعه به همت دار الصدیقة الشهیده مدون گشته است و اکنون به مناسبت بزرگداشت اربعین حسینی (ع)، نسخه‌ی PDF و فهرست‌دار این کتاب در پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است؛ که برای دانلود آن می‌توانید به «کتابخانه‌» تراث رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلید کنید. همچنین نسخه‌ی عربی این مستند نیز در کتابخانه‌ی تراث قرار گرفته است که با کلیک بر وی اینجا می‌توانید آن را دانلود کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نسخه‌ی قابل دانلود کتاب «پاسداران وحی»

کتاب «پاسداران وحی» در کتاب‌خانه‌ی تراث قرار گرفته است.
نام کامل کتاب «ائمه اطهار علیهم‌السلام یا پاسداران وحی در قرآن کریم» می‌باشد. نگارندگان این کتاب آیت الله شهاب الدین اشراقی و مرحوم آیت الله محمد فاضل لنکرانی که از چهره‌های شناخته شده‌ی حوزه‌ی دین و فقاهت معاصر هستند، پس از ارائه‌ی توضیحات مبسوطی درباره‌ی امامت از دیدگاه شیعه و استدلال‌های مختلفی پیرامون امامت و شئون آن، در فصل هفتم بصورت تخصصی به طرح نظریات طرح شده از سوی آقای صالحی نجف‌آبادی در کتاب «شهید جاوید» پرداخته‌اند.
ایشان در ابتدا با طرح روایات بسیاری نشان داده‌اند که امام حسین علیه‌السلام از سرنوشت خود و یارانشان اطلاع کامل داشته‌اند. در این راستا هم از روایات پیامبر و هم از عبارات نقل شده در تاریخ از سوی امام حسین علیه‌السلام بهره برده شده است و سرزنش‌هایی که شامل حال عمرسعد قبل از انجام جنایتش شده بوده نیز مورد تذکر واقع شده است. همچنین با استفاده از شئونی که برای امام علیه‌السلام در ابتدای کتاب تعریف شده، مولف عدم اطلاع امام حسین علیه‌السلام از سرنوشت خود را منافی با انبوه نقل‌هایی متقن تاریخی می‌داند.
در انتها باید گفت با جمع‌آوری بسیار دقیق گزاره‌های تاریخی قبل از وقوع حادثه‌ی عاشورا و عبارات ذکر شده در طول این مسیر، تحلیل تاریخی مستحکمی ارائه شده است که پیش‌فرض‌ها و نتیجه‌گیری‌های آقای صالحی نجف آبادی در کتاب «شهید جاوید» را با چالش مواجه می‌کند.

برای دانلود این کتاب شما می‌توانید به «کتاب‌خانه‌ی تراث» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ پنجشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


نسخه‌ی الکترونیکی کتاب «امام علی علیه‌السلام از دیدگاه خلفا» در کتاب‌خانه‌ی تراث قرار گرفت

در بررسی مسئله‌ی دلایل اثبات ولایت و فضایل امیرالمومنین علیه السلام رساله‌های گوناگونی نگاشته شده است که از زبان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و یا دیگر معصومان نکات درخشانی را طرح کرده‌اند. اما در کنار این بیان‌ها، هر یک از متصدیان قبل از امیرالمومنین علیه السلام و چند نفر از متصدیان بعد از او خود به هر علّت و انگیزه اى که بوده اعترافات فراوانى بر صلاحیت همه جانبه امیرالمومنین علیه السلام و حق تقدم او در امر خلافت، بعد از پیامبر در قالب نقل حدیث یا اعتراف شخصى داشته‌اند. با نگاهی به این بیانات محققاً و بدون شک اگر شیعه تمام دلائل حقّ تقدم امیرالمومنین علیه السلام را در رابطه با امر خلافت بلافصل بعد از پیامبر نادیده انگارد و از مطرح نمودن آن دلائل در صحنه بحث و مناظره خوددارى کند، تنها احادیث نقل شده و اعترافات شخصى این عده از رقبا و متصدیان (که پیروانشان یعنى علماى سنى آنها را ضبط و نقل کرده‌اند) بهترین دلیل و محکمترین سند بر مقام امامت مطلقه امیرالمومنین علیه‌السلام بعد از پیامبر صلى الله علیه و آله وسلم مى‌باشد. گوشه‌ای از این اعترافات را آقای فقیه ایمانی در کتاب «امام علی علیه‌السلام از دیدگاه خلفا» جمع آوری کرده‌اند که به مناسبت فرارسیدن 13 رجب، میلاد امیرالمومنین علیه‌السلام در کتاب‌خانه‌ی تراث قرار گرفته است.
برای مطالعه‌ی این کتاب شما می‌توانید به بخش «کتاب‌خانه‌ی تراث» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید. همچنین برای خرید این کتاب می‌توانید به سایت آدینه بوک رجوع کنید

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


دو عنوان کتاب در کتاب‌خانه‌ی تراث

به مناسب فرارسیدن ایام شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام الله علیها، دو عنوان کتاب جدید در کتاب‌خانه‌ی تراث قرار گرفته است. برای دانلود کتاب‌ها شما می‌توانید به «کتاب‌خانه‌» تراث رجوع کرده و یا برای کتاب اول با نام «شرح خطبه حضرت زهرا سلام‌الله علیها» اینجا را کلیک کرده و برای کتاب دوم با نام «اسرار فدک» اینجا را کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


با پیشوایان هدایتگر

جلد اول کتاب با پیشوایان هدایتگر، نوشته‌ی آیت الله سید علی حسینی میلانی، بر روی پایگاه تراث قرار گرفت. جلد اول کتاب فوق، در سه بخش به بررسی و شرح زیارت جامعه‌ی کبیره پرداخته است.بخش اول این کتاب به بررسی معنای زیارت، دلیل تأکید بر زیارت ائمه (علیهم‌السلام) و همچنین بحثی در باب غلو اختصاص دارد. در بخش دوم بخش‌های ابتدایی زیارت جامعه‌ی کبیره که حاوی سلام‌هایی به اهل‌بیت (علیهم‌السلام) است شرح و توضیح داده شده و در بخش سوم به قسمت‌های گواهی و شهادت به یگانگی خداوند متعال و رسالت پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) پرداخته شده است.
برای دریافت نسخه‌ی PDF این کتاب می‌توانید به «کتابخانه‌» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۸۹
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی کتاب «دوازده گفتار درباره دوازدهمین حجت خدا»

فهرست سرفصل‌های این کتاب عبارت است از:
1. اثبات وجود حجّت خدا، حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از دیدگاه عقل
2. اثبات وجود حجت خدا (عجل الله تعالی فرجه الشریف) حضرت مهدی از دیدگاه نقل
3. کسانی که با حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ملاقات کرده‌اند
4. اثبات وجود حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)از طریق ظهور و بروز معجزات و کرامات از ناحیه مقدسه آن بزرگوار
5. استغاثه و توسل به خاندان عصمت و طهارات و حضرت مهدی اروحنا فداه
6. پیرامون غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
7. پیرامون طول عمر حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
8. پیرامون مسئله انتظار
9. وظیفه اهل ایمان در زمان غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
10. وقایع قبل از ظهور
11. ویژگی‌های حکومت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
12. پاسخ به سوالات (توضیحی پیرامون چند مورد از علائم حتمی ظهور، دعای ندبه (بحث از سند ، مضامین)، بحثی پیرامون اسماء و القاب ائمه اطهار علیهم السلام، اعتقاد به منجی در سایر ادیان، مهدی واقعی را چگونه بشناسیم؟، یک تفاوت مهم و روشنگر)


برای مطالعه‌ی این کتاب شما می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتاب «شفاء الصدور فی شرح زیارة العاشور»

حاج میرزا ابوالفضل کلانتری تهرانی یکی از عالمان نامدار تهران در عصر قاجار است. وی درس‌های عالی دینی را در محضر میرزای شیرازی، صاحب فتوای تحریم تنباکو، گذرانده بود. یکی از آثار وی کتاب «شفاء الصدور فی شرح زیارة العاشور» است. شاید بتوان این کتاب را یکی از مفصل‌ترین شرح‌هایی دانست که بر زیارت عاشورا نوشته شده است.
نکته‌ی جالب توجه درباره‌ی این کتاب بحث سندی مبسوطی است که درباره‌ی سند زیارت عاشورا آورده است. این بخش مهم حدود هشتاد صفحه از کتاب را در بر گرفته است.
ویژگی دیگر این کتاب تقریظ میرزای شیرازی بر آن است: «... کتاب شریف «شفاء الصدور» الحق کتابی است در نهایت خوبی و تمامیت و متانت و جامع بین مراتب تحقیق و تتبع، و محیط به ذکر فضایل و معارف برای اصناف و طبقات ....»

متن کامل این کتاب (با پاورقی‌های سید ابراهیم شبیری زنجانی) به صورت PDF در «کتابخانه پایگاه» تراث قرار گرفته است. برای استفاده از آن می‌توانید به کتابخانه مراجعه کرده و یا اینجا را کلیک کنید. همچنین برای مطالعه‌ی معرفی‌نامه‌ی کامل این کتاب شما می‌توانید به بخش «معرفی کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ یكشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


کتاب «شهید آگاه»

زمانی که مرحوم شیخ نعمة الله صالحی نجف‌آبادی کتاب «شهید جاوید» را نشر داد، برخی عالمان دینی نقدها و نظرهایی درباره‌ی آن ابراز کردند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها کتاب «شهید آگاه» بود که از سوی آقای حاج شیخ لطف‌الله صافی گلپایگانی، مرجع تقلید معاصر، به نگارش درآمد.
معرفی‌نامه‌ی و متن کامل این کتاب اکنون در کتابخانه‌ی پایگاه اینترنتی تراث موجود است. برای بهره‌گیری از معرفی‌نامه‌ی این کتاب می‌توانید به بخش «معرفی‌کتاب» رجوع کرده و یا بر روی اینجا کلیک کنید، همچنین برای دانلود متن کامل کتاب می‌توانید به بخش کتابخانه رفته و یا اینجا را کلیک کنید.


نوشته شده توسط: Admin در تاریخ یكشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


معرفی دو مطلب به عنوان پاسخی به شبهات عزاداری برای سیدالشهدا علیه‌السلام

اقامه‌ی عزا برای سیدالشهدا علیه‌السلام موضوعی بوده که از دیرباز مورد توجه شیعیان قرارداشته و ایشان به فراخور آزادی‌های موجود در هر زمانه به نوعی در انجام آن تلاش کرده‌اند. متعاقباً در مقابل این توجه بسیار زیاد، مخالفان نیز شبهات گوناگونی را به منظور هرچه کم‌رنگ‌تر کردن این علاقه و عزاداری مطرح کرده‌اند که از همان سال‌های بعد از وقوع این حادثه (که عزاداری بسیار محدود بوده) تا امروز ادامه داشته است. به همین منظور و به عنوان پاسخ به برخی از این شبهات، دو عنوان مطلب جدید در کتاب‌خانه پایگاه اینترنتی تراث قرار گرفته است.
مطلب اول بخشی از کتاب آقای علی‌اصغر رضوانی است که در آن بطور مستقیم به شبهات عزاداری پرداخته شده است. در این مطلب مسایلی مانند جواز سیاه پوشیدن، عدم ایجاد افسردگی در عزاداری برای سید الشهدا، عدم ایجاد اختلاف در میان امت اسلام در اثر طرح موضوع شهادت امام حسین علیه‌السلام و ... به عنوان پاسخی به شبهات متعاقب آن طرح گردیده است.
دومین مطلب مجموعه‌ای است که با تلاش جمعی از طلاب مشهد جمع‌آوری شده است. این مجموعه به شبهات حول خود واقعه‌ی عاشورا پرداخته و مسایلی مانند علم امام بر شهادتشان، علت زیادی تعداد لشگر دشمنان (در مقابل امکان غلو)، علت طرح این واقعه‌ی دلخراش در مقابل هزاران فاجعه‌ی انسانی دیگر و ... را طرح کرده و پاسخ داده‌اند.
برای مطالعه‌ی این دو مطلب شما می‌توانید به کتاب‌خانه‌ی تراث رجوع کرده و یا به ترتیب بر روی اینجا و اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط: Admin در تاریخ شنبه، ۰۵ دی ۱۳۸۸
 ارسال به دوستان نسخه چاپی


    123   >

جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
18 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.