Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

پاسداران وحی (آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله اشراقی)

(1340 مجموع کلمات موجود در متن)
(4084 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپیپاسداران وحی
نوشته‌ی مرجع شیعه، مرحوم آیت الله محمد فاضل لنکرانی
و مرحوم آیت الله شهاب الدین اشراقی

بازنویسی و تحقیق: محمدتقی خلجی


برای دانلود نسخه‌ی الکترونیکی این کتاب بر روی اینجا کلیک کنید.

«پاسداران وحی» کتابی است که مرجع فقید شیعه آیت الله العظمی فاضل لنکرانی و مرحوم آیت الله شهاب الدین اشراقی در راستای آشنا کردن نسل جوان با مفاهیم حوزه‌ی امامت در تشیع نگاشته‌اند. نشر متاخر این کتاب توسط مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام که توسط آقای محمدتقی خلجی تصحیح و بازنویسی شده است، در عین حفظ انطباق مطالب موفق به روان‌تر و قابل فهم‌تر کردن شده است. این بازنویسی کتاب را بیش از پیش برای جوانان به عنوان مخاطب اصلی کتاب قابل استفاده کرده است. خلاصه‌ای که در ادامه ارائه می‌شود مبتنی بر نسخه‌ی بازنویسی شده‌ی مرکز فقهی ائمه اطهار می‌باشد.
آقای خلجی در سرآغاز کتاب به بررسی اهمیت موضوع امامت به عنوان فعال‌ترین حوزه‌ی فکری مسلمانان پرداخته‌اند که ضرورت وجود امام علیه‌السلام در هر عصر را بررسی کرده‌اند. در ادامه‌ی این بخش مسئله‌ی سقیفه به عنوان اولین نقطه‌ی انحراف از تعالیم پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم در موضوع جانشینی امام طرح گشته است و ضرورت الهی این جانشینی مورد تدقیق قرار گرفته است.
در ادامه پس از ذکر مقدمه‌ی نسخه‌ی اصلی کتاب، فصل یکم به آیه‌ی اولی الامر و فصل دوم به آیه‌ی ولایت پرداخته است. از آنجا که این دو آیه از جمله آیات بسیار مهم در موضوع امامت هستند، کتاب به عنوان مقوم‌هایی به نظریه‌ی امامت شیعی به این دو آیه استناد کرده است و تحقیق لغوی و روایی بر این دو آیه اقامه کرده است.
فصل سوم کتاب به تبیین آیه‌ی 124 سوره‌ی بقره پیرامون امامت حضرت ابراهیم علیه‌السلام پرداخته است. از جمله مواردی که در این فصل تذکر داده شده است اولاً مسئله‌ی به امامت رسیدن ایشان بعد از آزمایش‌های گوناگون (پس از نبی شدن) و ثانیاً تقاضای تداوم امامت در نسل‌شان است.
در تحکیم الهی بودن تعیین جانشین برای پیامبران، فصل‌های چهار و پنجم با بیان داستان حاکم شدن طالوت و آیه‌ی اصطفاء چنین استناد می‌کنند که در موضوع رهبری خداوند همواره در انتخاب خلفاء الله فعالیت داشته و بهترین مخلوق خود در هر زمان را برای این کار انتخاب می‌کند. در نهایت با آنچه در این پنج فصل گفته شده، مروری کوتاه بر امامت و رکن اصلی آن که انتخاب الهی است مورد تحقیق واقع شده است.
فصل ششم کتاب بطور تخصصی به آگهی امام به علم غیب پرداخته است و با بررسی آیات غیب در ابتدا نشان می‌دهد که سه دستگی در آیات قرآن وجود دارد و گروهی از آیات بعضی بندگان خداوند را به خواست خدا دارای علم غیب می‌دانند. بدین ترتیب ادعای امکان وجود علم غیب در اشخاص را اثبات کرده و در شئون امام به دنبال مصادیق این علم می‌گردد. مجددا قسمت انتهایی این فصل با استفاده از روایات مختلف استحکام استدلال عقلی و قرآنی ذکر شده در باب علم غیب امام را بیشتر کرده و وجوهی از این علم را روشن می‌کند.
فصل هفتم با عنوان «عاشورا و امام حسین علیه‌السلام» که آن را می‌توان فصل پاسخ به شبهات کتاب «شهید جاوید» هم نامید، به بررسی خطاهای آقای صالحی نجف آبادی در کتاب شهید جاوید پرداخته است. در این فصل ابتدا مشکل کتاب را در سه خطای اساسی آگاه نبودن امام علیه السلام از شهادت خود، ضرر داشتن شهادت امام برای اسلام، و دفاع شخصی بودن واقعه‌ی عاشورا طبقه بندی کرده است. سپس در ادامه با استفاده از آنچه بر مبنای آیات و روایات در شش فصل اولیه‌ی کتاب تذکر داده است، این سه خطا را مخالف با اعتقادات بررسی شده دانسته است. نویسندگان در این بخش همچنین تناقض‌های استدلالی میان بخش‌های خود کتاب را هم به مدد گرفته‌اند تا مشخص کند که در هر جا نیاز بوده نویسنده‌ی محترم شهید جاوید امام را معصوم از خطا دانسته و در جای دیگر بر حسب نیاز امام را ناآگاه از آینده و در معرض بلکه در حال ارتکاب به خطا معرفی کرده است.
در این بخش همچنین منابعی که نویسنده از آنها بهره برده مخصوصا تاریخ طبری مورد تدقیق استدلالی قرار گرفته است که نتیجه‌ی آن در درجه‌ی اول توبیخ نویسنده‌ی شهید جاوید به علت اعتماد بیش از حد به این کتاب بوده و در درجه‌ی دوم وجود نظریاتی خلاف نظر نویسنده شهید جاوید در همان تاریخ طبری!

ماجرای نوشته شدن کتاب
در انتها خالی از لطف نیست ماجرای نوشته شدن این کتاب را به نقل از فرزند مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی بیاوریم. (برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی دفتر ایشان) ایشان فرموده‌اند:
در یک زمانی در حوزه‌ی علمیه‌ی قم کتابی نوشته شد در رابطه با وجود مقدس امام حسین(علیه السلام) و در آن یک اظهار نظرهای حالا به اعتقاد آنها نو و جدید مطرح شد. پدرم می‌فرمودند ما این کتاب را که خواندیم دیدیم اشکالات بسیار فراوانی هم از نظر تاریخی و هم از نظر فهم عبارات احادیث و هم از جهات متعدد در آن وجود دارد. فرمودند ما با مؤلف آن تماس گرفتیم که این کتاب شما اشکالاتی دارد و چندین بار وعده گذاشت که جلسه‌ای داشته باشیم اما نیامد. پدرم می‌فرمودند از جمله کسانی که مثل من همین اعتراضات را بر آن کتاب داشتند مرحوم آیت الله آقای شهاب الدین اشراقی داماد امام رضوان الله علیه بود. بعد از اینکه ما مأیوس شدیم از اینکه جلسه ای تشکیل بشود خودمان گفتیم حالا وظیفه‌ی ما این است که همین اشکالات را در قالب یک کتاب جدید منتشر کنیم و لذا کتاب پاسداران وحی توسط ایشان و داماد امام در سال‌های فکر می‌کنم حدود همان بین دهه‌ی چهل و پنجاه منتشر می‌شود. خب هم آن کتاب اول که نوشته شده بود و هم رد آن کتاب در شرایط سیاسی آن زمان و در شرایطی که حتی حاکم بر حوزه هم بوده مسائل مختلفی را بدنبال داشته به طوری که ایشان می‌فرمودند ما از نشر کتاب از جهات متعدد بر جان خود احساس خطر می‌کردیم. ایشان می‌گفتند از جمله کسانی که نگران شده بودند با این‌که خیلی هم ارادت به حضرت اباعبدالله حسین(علیه السلام) داشت پدر من بود به من گفتند نگران شما هستم که اگر این کتاب چاپ شود جان شما در خطر بیافتد فرمودند سه بار پدرم این را به من گفت بار سوم به ایشان عرض کردم اگر ما احساس تکلیف کرده باشیم شما چه می‌فرمایید؟ پدرم گفتند که دیگر من حرفی ندارم. اگر واقعاً وظیفه‌ی شرعی تشخیص دادید این کار را انجام دهید. به این صورت کتاب پاسداران وحی چاپ و منتشر شد و در آن زمان هم موجی ایجاد کرد و تقریباً می‌شود گفت که جلوی رشد آن کتاب قبلی کاملاً گرفته شد. البته بزرگان دیگری هم بر آن کتاب ردیه نوشته بودند.
می‌خواهم این جمله را عرض کنم پدرم نقل می کردند که وقتی پدر من در بستر بیماری بود و روزهای آخر عمرش را می‌گذراند به من می‌فرمود محمد بیا این کتابت را برای من بخوان و من می‌رفتم این کتاب را برای ایشان و در آن حال که در بستر بیماری بود می‌خواندم و بعد که تمام می‌شد در حالی که اشک از دیدگانش سرازیر بود می‌گفت من آنچه که در عالم قبر به او امیددارم همین چند کلمه‌ایست که شما نوشتید یعنی آنچه را که پسر به عنوان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و حمایت از قضیه‌ی عاشورا و حمایت از امام حسین(علیه السلام) نوشته بودند جد ما گفته بود که آن‌چه که من در عالم قبر به آن امید دارم این کتاب است و این واقعاً مسئله‌ی بسیار مهمی است. زندگی ایشان از ابتداء اصلاً گره خورده بود با حمایت از ولایت ائمه‌ی معصومین(علیهم السلام) و خصوصاً قضایای مربوط به عاشورا و محرم.
ایشان هم‌چنین درباره کتاب خود فرموده‌اند: و یکی دیگر کتابی است در رابطه با ائمه از نظر قرآن،این کتاب شامل بحثهائی است که یک بخش مهم آن در رابطه با علم ائمهم از نظر قرآن می‏باشد این کتاب را با شرکت مرحوم آقای اشراقی داماد بزرگ‏ حضرت امام(قده) و مرحوم اقای حاج آقا مصطفی سه نفری تألیف کرده‏ایم و همچنین‏ کتابی در رابطه با آیهء تطهیر با شرکت این دو نفر نوشته‏ایم. (مصاحبه مجله نور علم - شماره 32 با مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی ).

نسخه‌ی الکترونیکی این کتاب در کتابخانه‌ی پایگاه‌اینترنتی تراث قرار گرفته است که با کلیک بر روی اینجا می‌توانید آن را دانلود کنید.


جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
13 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.