Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شیعه در غیبت صغری

(491 مجموع کلمات موجود در متن)
(5174 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شیعه در غیبت صغری
حسن حسین‌زاده شانه‌چی
      شناخت ادوار زندگی امامان ونیز اقتضائات حاکم بر آن‌ها به منظور دریافت صحیح نقش-آفرینی آنان وهمچنین درک تفاوت رفتاری و گوناگونی مواجهات آنان با قضایای پیش‌آمده، امری ضروری است.
کسانی که بدون پرداختن به تاریخ و بسترحیاتی پیشوایان مذهبی به اظهارنظر پرداخته‌اند، از فهم بسیاری از رموز و پیچیدگی‌های موجود در تعاملات آنان ناتوان می‌مانند. تاریخ امامت و در مفهوم کلی‌تر تاریخ تشیع، تلاشی برای شناخت و شناسایی چنین بسترهایی است تا به‌درستی روشن گردد که پیشوایان شیعی از چه شخصیت و کارایی برخوردار بوده‌اند و چه نقشی در حیات معقول آدمیان ایفا کرده‌اند و پیامد فعالیت آنان چه بوده است؟
تاریخ خلفا، نگاه شیعه به تاریخ اسلام، از این منظر فضاهای جدیدی را فراروی پژهشگر می‌گشاید که در همین راستا تاریخی مبتنی بر مبادی دیگر و متفاوت با دیدگاه دیگران را درافکنده است.
به‌جای آنچه دیگران بر محور زیست سیاسی خلفا و حکومت‌گران طراحی کرده‌اند، نگاه شیعی طرح دیگری را پیش رو نهاده که نقش‌آفرینان اصلی آن پیشوایان دین و کارکردهای آنان است. از این‌رو؛ درتاریخ امامت به‌جای وقایع نظامی و فتوحات و پافشاری بر مقوله‌های رفتاری قدرتمندان، بیش از همه بر عنصر ارزش‌های متعالی و رویدادهای فرهنگی و معنوی تاکید شده است. رویکرد متفاوت شیعه به تاریخ از آغاز ابداعی در فرایند نگارش تاریخی ایجاد کرده و زوایا و نهان‌گاه‌هایی را روشن ساخته است که علی‌القاعده در نگرش عمومی تاریخ‌نگاری، توجهی درخور و شایسته به آن‌ها نمی‌شد.
این کتاب به بررسی یکی از مقاطع حساس تاریخ شیعه که در سیر تفکر اعتقادی و سیاسی به-شدت تاثیرگذار است می‌پردازد.
عصری که در باور شیعه، آخرین امام منصوص الهی، به‌سبب عوامل و قضایایی از چشم آدمیان مستور شد و به روشی دیگر در پی برقراری ارتباط با پیروانش برآمد و بی‌تردید مبدأ دغدغه‌ها و ابهام‌ها، پرسش‌ها وحتی شبهاتی گردید.
این دوره‌ی نزدیک به یک‌صدساله که با غیبت امام علیه‌السلام در سال 260 هجری‌قمری آغاز و با درگذشت آخرین نائب خاص آن حضرت، به سال 329 هجری‌قمری ختم می‌گردد، گذشته از جهات بیان‌شده، از آن رو که زمینه‌ساز عصری طولانی و با محدوده‌ای نامعلوم به‌عنوان غیبت کبری است، خود شایسته‌ی تأمل خاص است.
به راستی در این دوره وضعیت سیاسی جهان اسلام چگونه بود و شیعیان در این میان چه می‌کرده‌اند؟
از نظر فکری ـ اجتماعی و به‌ویژه علمی و فرهنگی، مسلمانان چه اوضاعی داشته‌اند و مهم‌تر از آن، وضعیت فرهنگی و علمی جهان شیعه است که خود اقتضائات دیگری دارد.
پراکندگی جمعیت شهرهای شیعه‌نشین، مراکز علمی، دانشمندان، علوم و مباحث دیگر در این حوزه قابل جستجو می‌باشد.
آنچه خواندید معرفی کلی و شمایی بود از آنچه در این کتاب آمده است. اما اگر بخواهیم به-صورت فهرست‌وار کتاب را بررسی کنیم مؤلف موارد ذیل را در اثر خود گنجانده است:
غیبت ومسائل پیرامون آن، غیبت صغری، وضعیت جهان اسلام در عصر غیبت صغری از ابعاد مختلف: موقعیت سیاسی اجتماعی و علمی و فرهنگی شیعیان ... این کتاب اثر آقای حسن حسین زاده شانه¬چی است که زیرنظر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به زیور طبع آراسته شده است.


جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
11 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.