Welcome to تراث
منوی کاربری  
ورود کاربران  
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

«التّشیّع المُفتَری علیه» (بخش اول - معرفی کتاب)

(693 مجموع کلمات موجود در متن)
(3476 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

معرفی کتاب «التّشیّع المُفتَری علیه» (بخش اول)
نوشته‌ی خالد اباذر
برای گرفتن نسخه‌ی PDF لطفاً اینجا را کلیک کنید
کتاب «التّشیّع المُفتَرَی علیه: مداخلات و هوامش نقدیّة علی کتاب تطوّر الفکر السّیاسیّ الشیعیّ من الشّوری إلی ولایة الفقیه» نوشته خالد اباذر عطیّه توسط انتشارات الغدیر به سال 1421 ق. در شهر بیروت منتشر شده است.

مضمون بخش‌هایی از پیش‌گفتار کتاب:
بحث و گفتگوی بین مسلمین درباره‌ی شأن امامت و خلافت بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله پس از شکل‌گیری ماجرای سقیفه تا کنون متوقّف نگشته است. ما اعتقاد داریم این بحث‌ها مادامی که معتقدان به آن ملتزم به اصول بحث علمی باشند بلااشکال است. اما وقتی فرد بحث‌کننده از این اصول فاصله گیرد، راه تدلیس و تزویر و دروغ و زیر پا نهادن نصوص و… باز شده و تمامی تلاشش در خدمت فتنه‌گران و تفرقه‌افکنان میان امّت در این زمان قرار خواهد گرفت.
متأسّفانه تاریخ امّت اسلامی در موضوع امامت، با افراد زیادی که چنین روش اشتباهی را در پیش گرفته‌اند مواجه بوده است. در این میان می‌توان به صاحب کتاب «تطوّر الفکر السّیاسیّ الشیعیّ من الشّوری إلی ولایة الفقیه» اشاره کرد.
این کتاب تقریباً تمام آن‌چه را که مخالفان شیعه، ـ چه پیشینیان، چه معاصران ـ گفته‌اند در قالبی جدید جمع کرده و آن‌ها را بدون کمترین اشاره‌ای به پاسخ‌های علمای شیعه در کتاب خویش آورده است.
بخش اوّل این کتاب به موضوع امامت اهل بیت علیهم السّلام مربوط است. ما در مجله‌ی «المنهاج» که از سوی مؤسسه‌ی اسلامی «الغدیر» در بیروت انتشار می‌یافت، نقدهایی بر محتوا و روش غیرعلمی این کتاب تحت عنوان «التّشیّع المُفتَرَی‌علیه» چاپ می‌نمودیم که هم‌اکنون جمع‌آوری‌شده‌ی آن‌ها پیش روی شما خواننده‌ی گرامی است.

مضمون بخش‌هایی از مقدّمه‌ی کتاب:
پس از وفات رسول خدا صلی الله علیه و آله و پیش‌آمد واقعه‌ی سقیفه، دو نظریّه راجع به خلافت آن‌حضرت در بین مسلمانان مطرح بود: نظریه‌ی شورا (انتخاب)؛ و نظریه‌ی تعیین از جانب خدا (نص).
این قضیّه تنها یک قضیّه‌ی تاریخی نیست که گذار از آن به راحتی ممکن باشد (چنان‌چه برخی مدّعیان وحدت به اشتباه مدّعی شده‌اند.) بلکه این موضوع یک مسأله‌ی حیاتی در زندگی هر مسلمان است. چراکه اوّلاً جزء لاینفکّ عقاید و جهان‌بینی اوست؛ و ثانیاً اعتقاد به هرکدام از این نظریّه‌ها آثاری متفاوت در تشریع را به‌دنبال دارد؛ زیرا اگر وجود امامت به‌وسیله‌ی نص ثابت گشت آن‌گاه اقوال و اعمال این والیان امر الهی حجّت شده و سنّت آن‌ها نیز مسموع خواهد بود.
بدیهی است که بحث درباره‌ی این موضوع به‌جهت پاسخ‌گویی به شبهات، مذموم نبوده و اصولاً ناچار از آن هستیم؛ امّا آن‌چه مهم می‌نماید آن است که افراد کم‌سواد و بی‌تخصّص در امور دینی و یا افرادی منفعت‌طلب، متعصّب و فتنه‌گر متولّی چنین بحث‌های دقیق، مهم و تخصّصی نشوند. چراکه وقتی فرد بحث کننده از ناحیه‌ی معلومات و استدلال دچار ضعف مفرط باشد، دیگر نمی‌تواند به قواعد بحث علمی پایبند شود. از این روست که امانت در نقل را فراموش کرده، با تقطیع نصوص، و تدلیس در واژه‌ها، معانی آن‌ها را از منظور حقیقی منحرف خواهدکرد.
متأسّفانه آن‌چه اخیراً در عصر ما زیاد مشاهده می‌گردد این است که چنین افرادی مسخّر برخی از قدرت‌ها شده‌ و درقبال مطامع دنیوی و اهداف شخصی و تعصّب‌های کورکورانه‌ی خویش، به‌وسیله‌ی این روش‌های غیرعلمی در تخریب عقیده‌ی مخالف خود می‌کوشند.
یک نمونه‌ی آشکار این واقعیت تلخ، کتاب «تطوّر الفکر السّیاسیّ الشیعیّ من الشّوری إلی ولایة الفقیه» می‌باشد. نویسنده‌ی کتاب، آقای «احمد الکاتب» ـ که یک پناهنده‌ی کُرد عراقی است ـ آن را در کشور انگلستان به سال 1997میلادی نگاشت. این کتاب پس از نگارش، به‌سرعت در بیروت چاپ شد (1998م.) و با تبلیغات ژورنالیستی بسیاری حمایت گشت.
متأسّفانه؛ اخیراً در یک برنامه‌ی تلویزیونی، این کتاب در یکی از شبکه‌های عربی تبلیغ شده و به غلط نویسنده‌ی کتاب را یکی از متفکّران معاصر شیعه (!) معرّفی کرده‌اند. بنابراین؛ ممکن است خواننده‌ی نا‌آگاه از حقیقت امر، بدون تحقیق راجع به نویسنده و مدارکی که او نمایانده، سخنان‌ به‌ظاهر علمی او را پذیرا شده و شبهات او را قبول نماید.
تلاش ما نقد این مسأله خواهد بود.
ابتدا فصل اوّل این کتاب را که به موضوع امامت نظر دارد، نقد کرده، روش استدلالی او را به چالش کشیده، و مصادر آن‌ را به‌دقّت بررسی می‌کنیم.
این بخش به‌ خواست خدا در آینده‌ای نزدیک به‌تدریج در پایگاه اینترنتی تراث قرار خواهد گرفت.


جستجو  

کاربران حاضر  
فعلا:
14 مهمان و 0 کاربران ثبت نام شده حاضر.

شما می‌توانید از اینجا وارد سایت شده یا ثبت نام کنید.